Rząd wprowadzi e-myto na wszystkich autostradach

autostrady - emyto

smuzew (Flickr)

Osoby korzystające z polskich autostrad narzekają przede wszystkim na jedno – konieczność uiszczania opłat przy bramkach wydłuża czas przejazdu. Wprowadzenie e-myta rozwiąże ten problem.

Chociaż opłacenie przejazdu nie jest czasochłonną czynnością, to jednak przy dużym ruchu może to zająć kilka minut. W przypadku dłuższych tras, gdy kierowca po drodze wjeżdża na kolejne odcinki autostrady, w godzinach szczytu przy bramkach może stracić łącznie około 20 minut.

GDDKiA oraz Ministerstwo Transportu planują, aby prywatne odcinki autostrad od 2013 roku zostały włączone do systemu viaTOLL. Umożliwiłoby to kierowcom uiszczanie opłat w postaci tzw. e-myta. Wystarczyłoby zainstalowanie w samochodzie odpowiedniego urządzenia (viaBOX). Należność byłaby potrącana automatycznie z konta w systemie – kierowca musiałby jedynie przejechać przez bramkę z prędkością 50 km/h.

Nie są jeszcze znane szczegóły techniczne projektu. Prawdopodobnie koncesjonariusze będą mogli stworzyć własne aplikacje, które zostaną włączone do viaTOLL. Dzięki temu kierowcy mogliby rozliczać e-myto za pomocą jednego urządzenia. Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia są też rozliczenia – państwo pobiera opłaty w wysokości uzależnionej od wagi pojazdu, podczas gdy np. Autostrada Wielkopolska SA bierze pod uwagę ilość osi.

[źródło informacji: dziennik.pl]