Zmiany w WORD-ach wchodzą w życie

Zmiany w WORD-ach wchodzą w życie

Planowane od miesięcy zmiany w egzaminach na prawo jazdy od jutra zaczną obowiązywać w całej Polsce. Nie oznacza to jednak, że już jutro kandydaci na kierowców pójdą na pierwszy ogień. Egzaminy przeważnie nie będą odbywały się wcale, bo spora część WORD-ów zdecydowała o czasowym zamknięciu.

Przerwa w działalności ośrodków ruchu drogowego spowodowana jest przygotowaniami technicznymi do pracy w nowym systemie teleinformatycznym. Egzaminatorzy przejdą odpowiednie przeszkolenie. Zmiany dotyczą nie tylko egzaminów w nowej formie, ale także odmiennego systemu zapisywania się na testy teoretyczne i praktyczne oraz obiegu dokumentów po przyznaniu uprawnień do kierowania pojazdami. Ośrodki będą nieczynne najpóźniej do 25 stycznia. Do tego czasu nie będą odbywały się ani egzaminy, a ani zapisy chętnych. Następnie ośrodki wznowią pracę, ale już zgodnie z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami.

Jak zapewniają przedstawiciele WORD-ów, system wystartuje sprawnie i bez problemów. Ewentualne usterki, które mogą wystąpić, nie będą odczuwalne przez zdających i nie będą miały wpływu na przebieg egzaminu. Gorzej jeśli chodzi o skuteczny przepływ danych. Po 19 stycznia, każdy, kto chce rozpocząć kurs na prawo jazdy będzie musiał w Wydziale Komunikacji założyć swój profil. Wgląd do niego muszą mieć wszystkie ośrodki egzaminacyjne. Kłopot w tym, że WORD-y korzystają z usług dwóch konkurencyjnych firm, które są odpowiedzialne za wdrażanie systemów – czy te będą ze sobą współgrały? Nie wiadomo, bo nie da się tego sprawdzić i przetestować.