Elektroniczny nos pomocny w onkologii

Wykrywanie niektórych chorób nowotworowych często następuje przez przypadek, ponieważ choroby w początkowym stadium nie zdradzają żadnych niepokojących objawów lub są bagatelizowane.

Diagnozowanie raka, nie zawsze jest proste. Wiele przypadków wymaga specjalistycznego, drogiego sprzętu i czasochłonnych badań. Być może już wkrótce nowotwór będzie można rozpoznać szybciej, nawet bez szczegółowych badań. Lekarze będą mogli zidentyfikować go po zapachu, a wszystko to, dzięki specjalnemu urządzeniu, jakim jest elektroniczny nos – wyczulony na nowotwory płuc, szyi i głowy.

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologicznego Technion z profesorem Hossamem Haickiem opracowali prototyp e-nosa, który wyczuwa w oddechu pacjenta charakterystyczne substancje chemiczne występujące w przypadku poszczególnych chorób nowotworowych. Analiza zapachu wydychanego powietrza pokaże, czy znajdują się w nim cząsteczki typowe przy nowotworach.

Jeśli urządzenie przejdzie pozytywnie ostateczny test na dużej grupie badanych, już niebawem może pojawić się w gabinetach lekarskich i być podstawowym narzędziem podczas konsultacji onkologicznych. Pierwsze testy dają mu już zielone światło. Zostały one przeprowadzone na grupie 82 osób, wśród nich było 36 osób zdrowych. Pozostali badani cierpieli na choroby nowotworowe. Elektroniczny nos poprawnie wykrył osoby zdrowe. U 22 osób potwierdził wcześniejszą diagnozę, jaką był rak głowy lub szyi. U 24 osób zidentyfikował nowotwór płuc.