Będą kamery na meczach – FIFA wybrała technologię
Czy to koniec błędów arbitrów, które niejednokrotnie miały decydujące znaczenie dla ostatecznego wyniku meczu? Wszystko na to wskazuje, bo Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wybrała już technologię, która będzie stosowana podczas piłkarskich spotkań, by wyeliminować błędy popełniane przez człowieka.
FIFA zadecydowała, że technologią pomagającą w sędziowaniu meczów będzie ta proponowana przez firmę GoalControl GmbH. Jej propozycją jest system GoalControl-4D. Ma on opierać się na 14 kamerach, które będą znajdowały się w różnych punktach boiska. Co ważne, mają to być kamery wyposażone w funkcję 4D, która daje możliwość trójwymiarowego określenia położenia piłki. Ciekawostką jest fakt, że autor systemu jest z pochodzenia Polakiem, który prowadzi firmę na terenie Niemiec.
Po raz pierwszy nowoczesna technologia goal-line została użyta podczas klubowych Mistrzostw Świata w Japonii, które odbywały się w grudniu 2012 r. Już niedługo, bo w dniach 15-30 czerwca zostanie przetestowana po raz kolejny. FIFA zamierza wykorzystać ją podczas Pucharu Federacji, który będzie rozgrywany w Brazylii. Jej zastosowanie w tym kraju jest o tyle istotne, że już w przyszłym roku odbędzie się tam Mundial. Podczas najważniejszych rozgrywek świata GoalControl GmbH przejdzie swój główny test.
Oprócz technologii proponowanej przez GoalControlGmbH, FIFA rozpatrywała również trzy inne systemy ułatwiające podejmowanie decyzji przez piłkarskich arbitrów. Konkurencją dla wybranej metody były HawkEye stworzony przez markę Sony oraz dwa systemy, które funkcjonowały, dzięki specjalistycznym sensorom pola magnetycznego. Firmy GoalRef oraz Cairos proponowały, aby takie elementy były instalowane w bramkach i określały, czy piłka przekroczyła linię, czy też nie. Pomimo, że technologia HawkEye była już wcześniej wykorzystywana podczas meczów tenisowych i świetnie się sprawdziła wskazując, czy piłka dotknęła linii, to jednak FIFA doszła do wniosku, że korzystniejszą ofertą jest ta, którą przedstawiło GoalControl GmbH.
Zamontowanie systemu, który będzie stosowany podczas najważniejszych turniejów organizowanych przez FIFA ma kosztować 300 tysięcy euro. Jeżeli chodzi o same koszty związane z jego użytkowaniem podczas jednego spotkania piłkarskiego, to mają one oscylować wokół kwoty 3 tysięcy euro.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016