Najlepiej płatne zawody w USA – branża medyczna w czołówce

Wizyta u lekarza dobrem luksusowym

USA to według wielu kraina mlekiem i miodem płynąca. Z pewnością jest tak dla tych, którzy naprawdę zbijają tam fortunę. A jakie są najlepiej płatne zawody w Stanach Zjednoczonych? Bezkonkurencyjna okazuje się branża medyczna.

Amerykanie w pełni doceniają trud, jaki trzeba włożyć w uzyskanie wykształcenia medycznego. Zapewne dlatego to właśnie pracownicy branży medycznej mogą w USA liczyć na najwyższe zarobki. Na pierwszym miejscu rankingu najlepiej płatnych zawodów za Oceanem plasuje się anestezjolog, który dostaje średnio 235 070 dolarów rocznie. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie krajowe wynosi tam 48 872 dolarów.

Drugim spośród najlepiej płatnych zawodów w USA jest chirurg. Na przestrzeni roku zarabia on średnio 233 150 dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajmują również chirurdzy, lecz ze specjalizacją twarzowo-szczękową. Mogą liczyć na wynagrodzenia sięgające przeciętnie ok. 220 tysięcy dolarów na rok. Sporo zarabiają również ginekolodzy i położnicy. W ich przypadku średnie roczne pensje wynoszą ok. 213 tysięcy dolarów. Za nimi plasują się ortodonci, których roczne zarobki sięgają przeciętnie 196 270 dolarów.

Tuż za pierwszą piątką znaleźli się inni lekarze, tym razem interniści. Ich przeciętne pensje w ciągu roku sięgają 188 440 dolarów. W dalszej kolejności znajdują się lekarze ogólni z zarobkami wynoszącymi średnio 187 200 dolarów w roku oraz lekarze rodzinni zarabiający przeciętnie 183 940 dolarów rocznie. Na dochody z pewnością nie mogą narzekać również amerykańscy psychiatrzy. Ich średnie roczne wynagrodzenie wynosi bowiem 182 600 dolarów.

Dopiero poza dziewięcioma specjalizacjami medycznymi można znaleźć świetnie płatny zawód nie związany z leczeniem. Dziesiątkę najlepiej płatnych zawodów w USA zamyka dyrektor generalny, którego przeciętna roczna płaca szacowana jest na 178 400 dolarów. Warto zaznaczyć, że w rankingu najlepiej płatnych zawodów w Stanach Zjednoczonych nastąpiła spora zmiana w porównaniu do zestawienia z 2012r. Wtedy już w pierwszej piątce znaleźli się dyrektorzy generalni i prezesi.

A które zawody w USA są najgorzej płatne? Najmniejsze średnie pensje roczne otrzymują kucharze w restauracjach typu fast food, którzy zarabiają 18 870 dolarów. Niewiele więcej wynoszą roczne wynagrodzenia pomocników kuchennych zarabiających ok. 18 800 dolarów oraz pomocników fryzjerów mogących liczyć na ok. 18 910 w ciągu roku.