Dr. Dre nr 1 na liście najlepiej zarabiających muzyków 2014

Dr Dre

Jason Persse, flickr

Tradycyjnie już, pod koniec roku analitycy chętnie zaglądają do portfeli znanych ludzi, by dowiedzieć się, ile zarobili na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Sprawdzono też, ile zarobili muzycy. Oto lista najlepiej zarabiających artystów 2014 r.

Forbes specjalizuje się w tworzeniu ciekawych rankingów, a koniec roku to dla jego pracowników okazja do całorocznych analiz. Biorąc pod uwagę przychody z tras koncertowych, sprzedanych albumów, kontraktów reklamowych, wszelkich innych przedsięwzięć sprawdzono, które gwiazdy muzyki zarobiły w tym roku najwięcej.

Zwycięzcą rankingu jest raper Dr. Dre, który od początku 2014 r. zainkasował 620 mln dolarów. Nie zawdzięczał tego jednak samej muzyce. Przede wszystkim jest to zasługa pozbycia się posiadanych akcji. Dr. Dre sprzedał papiery spółki Beats Electronics słynnemu Apple. Umowa opiewała na 3 mld dolarów. Zgarniając 620 mln z tej puli, raper pobił rekord pod względem wysokości dochodów uzyskanych przez muzyka w ciągu jednego roku.

2. pozycję wśród najlepiej zarabiających artystów zajęła Beyonce, na której konto wpłynęło 115 mln dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2013 r. To zarobki nie tylko z działalności muzycznej, ale też z reklam. Zaskakujący może być fakt, że najniższe miejsce podium przypadło zespołowi The Eagles, który już w II połowie lat 70. trafił do kanonu muzyki rockowej. Nagły przypływ gotówki to efekt wielkiej trasy koncertowej zatytułowanej „History of The Eagles”, która obejmowała występy w Europie i Ameryce Północnej w latach 2013 i 2014. Grupa będzie kontynuowała tournee w przyszłym roku.

Tuż poza podium uplasował się kolejny rockowy gigant, zespół Bon Jovi. Muzycy zarobili w tym roku 82 mln dolarów, czyli tylko o milion więcej niż zajmujący 5. lokatę Bruce Springsteen (81 mln dolarów). Dinozaury rocka wzbogaciły się głównie dzięki trasom koncertowym. Ich występy zawsze przyciągają tłumy, więc bilety rozchodzą się, jak świeże bułeczki, a to pozwala notować gigantyczne wpływy na rachunkach. Dopiero na 6. i 7. pozycji znaleźli się przedstawiciele młodego pokolenia – Justin Bieber i zespół One Direction, którzy zarobili odpowiednio 80 mln i 75 mln dolarów. Byli jedynymi artystami w pierwszej dziesiątce, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Na pozycji 8. uplasował się Paul McCartney, na konto którego trafiło 71 mln dolarów zarobionych podczas międzynarodowego tourne. Najlepiej zarabiający DJ na globie, czyli Calvin Harris zajął miejsce 9. z zarobkami, które w tym roku wyniosły 66 mln dolarów. Dziesiątkę zamyka gwiazda muzyki country Toby Keith, który zgarnął w 2014 r. 65 mln dolarów.