Coraz więcej osób chce odebrania Rosji Mundialu 2018

piłka nożna

nikok (Flickr)

Czy FIFA weźmie pod uwagę coraz częściej pojawiające się sygnały ze strony państw Europy Zachodniej o odebraniu Rosji organizacji następnych Mistrzostw Świata w piłce nożnej?

Mundial rozgrywany jest co 4 lata, a kraje w których odbędą się kolejne mistrzostwa wybierane są z wieloletnim wyprzedzeniem. Tak też było w przypadku Rosji. Nikt wtedy nie przypuszczał, że prezydent tego potężnego państwa Władimir Putin odrzuci zbliżanie się Rosji do demokratycznych państw świata i stanie się bardzo poważnym zagrożeniem dla pokoju, nie tylko europejskiego.

Putin skutecznie omamił wielu rządzących z innych państw, iż Rosja staje się partnerem godnym zaufania, przyciągając tym samym wielomilionowe inwestycje zarówno z Europy jak i z Ameryki Północnej. Firmy zachodnie dostarczały nowoczesne technologie i pomagały w rozwoju wielu dziedzin strategicznych dla rosyjskiej gospodarki.

Po tym co stało się na Krymie, co dzieje się aktualnie na wschodzie Ukrainy, a przede wszystkim po strąceniu przez rebeliantów wspieranych przez Rosję samolotu pasażerskiego z 300 niewinnymi osobami, cywilizowany świat zaczyna dostrzegać objawy szaleństwa u władcy Rosji. Pojawiają się coraz głośniejsze nawoływania szczególnie ze strony polityków z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii do odebrania Rosji prawa organizacji Mundialu w 2018 roku.

FIFA już zdążyła wydać w tej sprawie oświadczenie, w którym przekonuje, że „bojkotowanie wydarzeń sportowych w połączeniu z polityką izolacji lub konfrontacji nie jest najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania sporów”. Udowadnia tym samym, że zdanie większości jej nie interesuje, a liczy się tylko interes wąskiego grona działaczy tej organizacji, którzy w nie zawsze transparentnych okolicznościach udzielają poparcia kandydaturom niektórych państw, przyszłych organizatorów mistrzostw.

Jeśli eskalacja konfliktu na Ukrainie będzie ulegać dalszemu pogłębieniu, świat sportowy ma tylko jedną możliwość okazania swojego sprzeciwu, całkowity bojkot rosyjskiego Mundialu.