Eksperci z FOR ostrzegają przed spowolnieniem w polskiej gospodarce

MFW ostrzega przed recesją w strefie euro

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju ostrzega, że już niedługo Polska może powrócić do fazy spowolnienia gospodarczego. W dodatku podkreślają, że tempo wzrostu długu publicznego.

Kondycja gospodarcza naszego kraju jest obecnie oceniana całkiem dobrze, jednak eksperci pracujący dla Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju twierdzą, że już wkrótce ten stan rzeczy może ulec zmianie. Niestety, najprawdopodobniej czekają nas nowe problemy. Zdaniem specjalistów, polska znajdzie się w fazie recesji, a dług publiczny znów będzie zdecydowanie za wysoki.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że Polska wymaga reform fiskalnych oraz ograniczenia zadłużenia kraju, jednak ani poprzedni rząd, ani obecna partia rządząca nie biorą tego pod uwagę. Planują za to kolejne, coraz większe wydatki. Na sam tylko bieżący rok ustępujący rząd zaplanował wydatki sięgające 343,25 mld złotych, przy czym wpływów budżetowych ma być 297,2 mld złotych. Bez większej matematyki widać więc, że deficyt wyniesie 46 mld złotych, a to aż 15,5% przychodów. Co więcej, już wiadomo, że także projekt budżetowy na 2016 r. będzie zakładał ogromny deficyt, który tym razem może wynieść nawet 55 mld złotych.

FOR dodaje, że również Komisja Europejska oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przestrzegają nas przed wejściem w stan silnej recesji. Zwracają uwagę na fakt starzenia się polskiego społeczeństwa, na coraz mniejszy wzrost produktywności oraz zbyt małą liczbę inwestycji. Przyznano także, że dług publiczny już teraz jest niepokojąco wysoki, jednak udaje się go ukrywać, dzięki względnie szybkiemu wzrostowi gospodarczemu. Gdy jednak ten spowolni, problemy z zadłużeniem staną się bardziej widoczne. Dlatego też eksperci z FOR upominają polityków, że powinni ograniczać wydatki w okresach, gdy gospodarka ma się lepiej i w ten sposób oszczędzać na czasy, gdy znajdzie się w dołku.

Dowodem na to, jak szybko rośnie dług publiczny naszego państwa jest wynik widoczny na liczniku, który przed pięcioma laty został uruchomiony właśnie przez FOR. Zgodnie z nim, z poziomu ponad 700 mld złotych odnotowanego w 2010 r. zadłużenie wzrosło do 1 biliona złotych. Są to jednak dane, w których pominięto kwestię umorzenia części obligacyjnej środków pochodzących z Otwartych Funduszy Emerytalnych, ponieważ FOR czeka na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.