Bezpieczeństwo transakcji w internecie: jest rekomendacja KNF

płatności online

Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała założenia rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa transakcji przeprowadzanych w internecie. Jej projekt zostanie oddany do publicznych konsultacji jeszcze w III kwartale tego roku.

Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła poważnie zająć się transakcjami w formie elektronicznej. Planowane jest wydanie rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa takich płatności. W ubiegłym tygodniu KNF zaakceptowało założenia projektu, który jeszcze w III kwartale tego roku ma trafić do publicznych konsultacji. Nie wiadomo jednak, kiedy można spodziewać się jego ostatecznego przyjęcia i wprowadzenia w życie.

Jak zapowiada KNF, rekomendacja będzie kierowana do banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a także do krajowych instytucji płatniczych i do krajowych instytucji pieniądza elektronicznego. Zakłada się, że takie działania pozwolą doprowadzić do ujednolicenia stawianych tym jednostkom wymogów odnośnie bezpieczeństwa płatności dokonywanych w sieci. Może to pomóc m.in. w ograniczeniu zjawiska przechwytywania danych klientów, których dopuszczają się internetowi przestępcy. Skala cybernetycznych przestępstw tego typu zwiększa się praktycznie z każdym kolejnym rokiem.

KNF oświadczyło, że rekomendacja będzie skupiała się na zasadach oraz organizacji procesu zarządzania i oceny stopnia ryzyka związanego z płatnościami elektronicznymi. Będzie w niej także mowa o szczególnych środkach kontroli, jak również o edukacji odbiorców oraz o komunikacji między instytucjami finansowymi a klientami. Ważne jest bowiem, żeby obie strony były świadome zagrożeń wynikających z niedostatecznych zabezpieczeń. Instytucje będą musiały minimalizować zagrożenia, a ich klienci powinni dowiedzieć się, jak zachować zwiększoną ostrożność przy obsłudze kont i dokonywaniu transakcji zdalnych.

Podczas tych samych obrad, na których przyjęto założenia projektu rekomendacji, KNF zadecydowało o nałożeniu kar na 2 spółki, które nie wywiązały się z obowiązku informacyjnego. Tymi jednostkami była luksemburska Norica Holding s.a.r.l. oraz znajdujące się już w stanie upadłości Dolnośląskie Surowce Skalne S.A. Kara pierwszej z nich wynosi 800 tysięcy złotych. Druga została ukarana kwotą w wysokości 500 tysięcy złotych.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.