Media społecznościowe ułatwiają introwertykom nawiązywanie relacji społecznych

społeczeństwo

Mediom społecznościowym zarzuca się negatywny wpływ na relacje międzyludzkie, które w sieci sprowadzane są tylko do beznamiętnego klikania w klawisze. Są one jednak wybawieniem dla introwertyków, którym ułatwiają kontakty z ludźmi.

Czy social media mogą pełnić funkcję terapeutyczną? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że introwertycy przytakną. Co prawda, serwisy społecznościowe nie zmienią ich w przebojowych ekstrawertyków uwielbiających kontakty z ludźmi, ale są w stanie zdecydowanie pomóc im w wielu sprawach zarówno prywatnych, jak i zawodowych.

Zdania na temat mediów społecznościowych są podzielone, lecz każdy przyzna, że są w stanie ułatwiać kontakty z innymi ludźmi. Szczególną wartość mają dla osób nieśmiałych i typowych introwertyków, których spotkania po prostu męczą. I nie chodzi tu wyłącznie o kontakty stricte towarzyskie. Media społecznościowe dają też szansę na dogodniejsze warunki prowadzenia biznesu. W znacznym stopniu ułatwiają promowanie firmy, nie zmuszając do bezpośrednich kontaktów. Są również udogodnieniem w szukaniu partnerów biznesowych oraz w budowaniu wizerunku jednostki.

Oczywiście, w niektórych osobach social media także budzą obawy, dlatego na początku warto poznać różne opcje, żeby wybrać tę, która wyda się najodpowiedniejsza. W tym celu najlepiej jest śledzić poczynania innych firm i sprawdzać, w jaki sposób prowadzą swoje kampanie marketingowe, jak nawiązują kontakty z klientami czy partnerami biznesowymi. Dobrze będzie udzielać się na ich kontach, zadając pytania, obserwując ich reakcje, ucząc się od nich tak dużo, jak to tylko możliwe.

Z pewnością nie trzeba od razu zakładać profili we wszystkich serwisach tego typu. Dobrze prowadzone, jedno konto może być świetnym wstępem do dalszych działań. Natomiast chcąc uniknąć bezpośrednich rozmów, najlepiej jest udzielać się na forach i w grupach dyskusyjnych. Jeśli nie udaje się znaleźć odpowiednich kręgów, zawsze można odważyć się na założenie własnej grupy na Facebooku lub w LinkedIn. Chcąc dodatkowo ograniczyć czas poświęcany na kontakty z innymi ludźmi, można skorzystać z narzędzi pozwalających na wysyłanie automatycznych odpowiedzi czy na zintegrowanie kont i automatyczne publikowanie wpisów. Przy dobrej organizacji, kontakty nie będą zajmowały więcej niż 2-3 godziny dziennie.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.