Ranking uniwersytetów po których zarabia się najwięcej

Wynagrodzenia Polaków

Rodrigo Galindez (flickr)

Firma Sedlak & Sedlak stworzyła ranking uniwersytetów, których absolwenci zarabiają najwięcej. Liderami są pod tym względem osoby, które ukończyły Uniwersytet Warszawski. Mediana ich płac to 5500 zł brutto miesięcznie.

Firma doradcza Sedlak & Sedlak sporządziła nowy ranking polskich uczelni wyższych, których absolwenci cieszą się najwyższymi zarobkami. Szkołą, która daje szanse na największą płacę miesięczną okazał się Uniwersytet Warszawski, którego absolwenci mogą cieszyć się zarobkami, sięgającymi średnio 5500 zł. 25% z nich zarabia min. 8000 zł. Zdecydowanie najgorzej wypadł natomiast Uniwersytet Rzeszowski. Mediana wynagrodzeń jego absolwentów to jedynie 2800 zł, przy czym 25% może liczyć tylko na 2200 zł lub mniej.

Jeśli chodzi o czołówkę, to zaraz za Uniwersytetem Warszawskim uplasował się Uniwersytet Gdański z medianą zarobków jego absolwentów na poziomie 4500 zł.. Na podium znalazł się również Uniwersytet Łódzki. Mediana zarobków osób, które go ukończyły wyniosła w ubiegłym roku 4245 zł. Na dalszych pozycjach znajdowały się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Wrocławski. Absolwenci pierwszego z nich mogli liczyć przeciętnie na 4215. W przypadku absolwentów drugiego z nich mediana wynosiła 4200 zł. Identycznie było w przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na kolejnych miejscach uplasowały się Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Zielonogórski. Mediana zarobków osób, które je ukończyły wynosiła odpowiednio 4100 zł oraz 4060 zł. W przypadku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu było to 4000 zł, czyli tak samo, jak wśród absolwentów Uniwersytetu Szczecińskiego. Po ukończeniu Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie zarabiano średnio 3800 zł, a po Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – 3780 zł. Absolwenci Uniwersytetu Śląskiego zarabiali średnio 3700zł, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – 3600 zł, a Uniwersytetu Opolskiego – 3400 zł. Jeszcze niższą medianę płac odnotowano wśród absolwentów Uniwersytetu w Białymstoku (3220 zł) i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (3000 zł).

Ranking powstał w oparciu o dane dotyczące ponad 23 tysięcy absolwentów 18 polskich uczelni. Połowa z nich zarabiała miesięcznie nie mniej niż 4120 zł brutto. Twórcy zestawienia zaznaczają, że ukończona szkoła to nie jedyny czynnik wpływający na wysokość zarobków, ponieważ duże znaczenie ma również miejsce pracy, typ pracy, branża, ukończony kierunek czy cechy osobowości.