Praca: już nie chcemy do Holandii

flaga Unii Europejskiej

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, setki tysięcy obywateli naszego kraju rokrocznie decydują się na emigrację zarobkową. Najczęściej wybierają zatrudnienie w Niemczech, Wielkiej Brytanii lub Holandii. Ten ostatni kraj przez lata zachęcał nas do emigracji dużą ilością ofert pracy dobrych zarówno dla specjalistów, jak i dla niewykwalifikowanych pracowników poszukujących najprostszych możliwości zarobku. Okazuje się jednak, że coraz mniej interesuje nas zatrudnienie w Niderlandach.

Ze statystyk prowadzonych przez agencje pracy wynika, że między rokiem 2010 a 2013 wyraźnie spadła liczba Polaków chcących wyjechać do Holandii. Na chwilę obecną pracuje tam ok. 45,5 tysiąca obywateli naszego kraju. To wynik bardzo słaby, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż nawet sami Holendrzy spodziewali się, że do 2015 r. będzie u nich zatrudnionych ponad 200 tysięcy Polaków.

A dlaczego nie chcemy już wyjeżdżać do Holandii? Wszystko zaczęło się na początku 2012 r., gdy po raz pierwszy część tamtejszych polityków oficjalnie uznała, że właśnie przez imigrantów rośnie u nich bezrobocie. Partia Wolności zaczęła domagać się większych restrykcji wobec obcokrajowców i stworzyła nawet serwis internetowy, na którym Holendrzy mogli składać donosy na przybyszy z innych państw. Z uwagi na liczebność pracowników z Polski, działania te były wymierzone głównie w obywateli naszego kraju. Poglądy partii były popierane przez część Holendrów. Z tego powodu, niektórzy Polacy zaczęli szukać pracy w krajach przyjaźniej nastawionych do zagranicznych pracowników.

Kolejnym powodem mniejszego zainteresowania Polaków pracą w Holandii były lepsze warunki proponowane w Niemczech. Spora grupa osób przeniosła się do naszych zachodnich sąsiadów, ponieważ czekały tam na nich konkurencyjne zarobki i lepsze stanowiska. Dodatkowo, eksperci podkreślają, że ci, którzy zdobyli pierwsze doświadczenia w Holandii, zaczęli szukać bardziej ambitnych ofert zarówno w Niemczech, jak i w Wielkiej Brytanii. Znajdując je, bez większego żalu zmieniali pracę i kraj zamieszkania. Ponadto, należy pamiętać, że na Wyspach Brytyjskich można liczyć na wyższe zarobki – funt ma lepszy kurs niż euro.

Wygląda więc na to, iż mimo najlepszych chęci ze strony holenderskich pracodawców, Polacy chcą jednak pracować w lepszych warunkach, a zatrudnienie w Holandii coraz częściej traktują jako początek swojej przygody z pracą zagranicą. Gdy tylko nabiorą doświadczenia, chętniej przenoszą się tam, gdzie mogą liczyć na lepszą pracę, wyższe zarobki i dobrą atmosferę.