Nieruchomości będą droższe

Póki co rynek nieruchomości jest stabilny. Jednak jeśli będziemy zarabiać więcej, lokale na sprzedaż będą drożeć. Wzrost płac pociągnie za sobą wzrost cen nieruchomości.

Jak przewidują obserwatorzy sektora nieruchomości, nie będą to raczej bardzo gwałtowne skoki cen. Wyższe dochody społeczeństwa są konsekwencją wzrostu gospodarczego kraju. A kiedy gospodarka ma się dobrze, naturalne są rosnące ceny mieszkań.

Dodatkowo deweloperzy podniosą wartość lokali ze względu na to, że w najbliższych latach będzie ich na rynku po prostu mniej. Spadek ilości mieszkań widać już w tym roku. GUS podał, że w roku 2009 do użytku oddano 160 079 mieszkań. A w pierwszych czterech miesiącach 2010  udostępniono ich 43 703. To blisko 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wiadomo już, że w 2010 r. na rynku pojawi się mniej niż 150 tys. nowych lokali.

Taki stan ma się utrzymać przez kilka kolejnych lat. Nowe inwestycje nie będą powstawały z takim rozmachem jak jeszcze kilka lat wcześniej. A mniejsza liczba nieruchomości plus większy popyt to gwarantowany wzrost cen.