Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jakie ogłoszenia o pracę możesz zaskarżyć?

Czy wiesz, że nie wszystkie ogłoszenia o pracę są w pełni legalne, a część z nich możesz zaskarżyć? Kary dla pracodawców za dyskryminujące ogłoszenia o pracę naprawdę się zdarzają.

Współczesne ogłoszenia o pracę mają nie tylko zachęcić do aplikowania na dane stanowisko tych, którzy spełniają wymogi pracodawcy, ale i zniechęcić tę część potencjalnych pracowników, którzy wprawdzie mają kwalifikacje do wykonywania danej pracy, ale nie wpasowują się w szablon wizualny czy psychologiczny, jaki najchętniej widziałby szef firmy.

Warto wiedzieć, czego nie może żądać od nas przyszły pracodawca i jakie ogłoszenie o pracę znalezione w gazecie, internecie czy innych mediach kwalifikuje się do natychmiastowego zaskarżenia do Państwowej Inspekcji Pracy.

  • Po pierwsze wiek: żaden pracodawca nie może zaznaczyć w ogłoszeniu, że szuka „młodej” osoby do pracy, bo wiek wg prawa nie ma znaczenia. Jeśli jesteś osobą starszą i masz kwalifikacje do wykonywania pracy możesz taką ofertę od razu zgłosić do PIP.
  • Po drugie „energia, siła, dynamiczność” itd.: o ile zawód nie wymaga faktycznej siły czy energii, to taka wzmianka również jest przejawem dyskryminacji. Jeśli pracę można wykonywać wolniej, ale równie efektywnie, to Twój styl życia nie powinien wpływać na możliwość zatrudnienia czy odrzucenia kandydatury do pracy.
  • Po trzecie niepełnosprawność, obowiązek dodania zdjęcia do cv, wspomnienia historii i sukcesów w rodzinie, badanie przeszłości na podstawie wariografu – takie rzeczy są w Polsce nielegalne i żaden szef nie ma prawa ich wymagać.