Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

”Berek” usunięty z berlińskiej wystawy

Film Artura Żmijewskiego “Berek” został usunięty z wystawy “Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” prezentowanej w Berlinie. Powodem jest szacunek wobec ofiar obozów koncentracyjnych.

Berlińska wystawa została zorganizowana, dzięki współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Martina-Gropius-Bau w Berlinie. Wśród prawie 800 eksponatów prezentowanych na wystawie, pojawił się również film stworzony przez Artura Żmijewskiego „Berek”.

Przedstawia on nagie osoby grające w Berka w piwnicy oraz w komorze gazowej znajdującej się w dawnym obozie koncentracyjnym. Trwa on ponad 4 minuty i bezsprzecznie nawiązuje do II wojny światowej. Jednak okazuje się, że nie wszystkim kojarzy się on tak, jak powinien.

Mówi się, że interwencja odbyła się w związku z protestem osób z gminy żydowskiej w Berlinie. Nie jest to oficjalna informacja, lecz zastępczyni dyrektora muzeum, Susaan Rockweiler przyznaje, że Żydzi oglądający wystawę byli zszokowani „Berkiem”. Zanim usunięto film, skonsultowano tę decyzję także z Władysławem Bartoszewskim, który jest Przewodniczącym Rady Programowo-Naukowej Wystawy „Obok”.

Uznano, że zdanie ofiar II wojny światowej jest tu szczególnie ważne, więc skoro istnieją głosy sprzeciwu, należy wyeliminować eksponat budzący kontrowersje. Mimo tego, istnieje przekonanie, że powstały w 1999 r. „Berek” powinien pełnić istotną funkcję terapeutyczną. Ma on być powrotem do koszmaru Holocaustu, jednocześnie pomagając się z nim pogodzić i pozwalając na przezwyciężenie traumatycznych wspomnień dotyczących miejsc takich, jak choćby dawne komory gazowe.