Jakie wybrać studia?

studenci

University of Denver (flickr)

Sytuacja na rynku pracy jest bardzo trudna. Młode osoby mają coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Dlatego warto wiedzieć, jakie wybrać studia, aby mieć ułatwiony start kariery zawodowej.

Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że studia nie mają znaczenia. Po części jest to prawda, ponieważ coraz więcej osób może się pochwalić licencjatem lub magisterką, pracodawcy zaś nie patrzą na absolwentów jako na wartościowych pracowników – zamiast wykształcenia preferują doświadczenie. Nic w tym dziwnego, przecież chodzi nie o teoretyczną wiedzę, ale umiejętność działania. Nie zmienia to jednak faktu, iż brak studiów może bardzo utrudnić poszukiwanie pracy. Wyższe wykształcenie jest uznawane za konieczne minimum.

Z drugiej strony – dobrze wybrane studia mogą dać ci zawód, na które jest duże zapotrzebowanie. Od lat umacnia się tendencja do dewaluacji wartości wykształcenia humanistycznego. Jest ono zbyt ogólne, aby stało się argumentem podczas rozmowy o pracę. Warto jednak pamiętać, iż może być ono świetną bazą do zbudowania swojego profilu zawodowego. Wystarczy je uzupełnić o inne, specjalistyczne i techniczne wykształcenie lub po prostu jeszcze na studiach starać się zdobywać doświadczenie zawodowe. Bezpłatna praktyka i słabo płatny staż często okazują się świetną inwestycją. Wzbogacone dzięki nim CV otworzy w przyszłości wiele drzwi.
Jeżeli jednak nie masz zacięcia humanistycznego, to pozostają ci nauki ścisłe. Tutaj sytuacja jest zdecydowanie lepsza, o ile zdecydujesz się na zdobycie tytułu inżyniera. Z takim wykształceniem nie powinieneś się martwić o swoją przyszłość. Tradycyjnie rozpieszczani przez rynek pracy są informatycy. Nie zmienia się to od kilku lat i nie zmieni się w przyszłości, jako że komputery przenikają do wszystkich dziedzin życia. Umiejętność programowania, robienia stron czy administrowania systemami to pewniak – nie dość, iż łatwo o pracę, to jest ona dobrze płatna, wynagrodzenie mocno przekracza średnią krajową.

Wśród zawodów, które dotychczas gwarantowały zatrudnienie jest także lekarz i prawnik. O ile w przypadku tej pierwszej profesji sytuacja się nie zmieniła i po medycynie nie będziesz skazany na bezrobocie, o tyle zawód prawnika nie jest już tak atrakcyjny. Mnóstwo uczelni kształci młodych w tym kierunku i rynek pracy jest już mocno nasycony. Co nie oznacza oczywiście, że przy odrobinie szczęścia, zaparcia i talentu możesz trafić do prawniczej elity.