Spada kurs kryptowaluty bitcoin

bitcoin

Zach Copley, flickr

Przez pewien czas bitcoin był jedną z najlepszych ofert inwestycyjnych na świecie. Na przestrzeni całego ubiegłego roku jego wartość wzrosła o ponad 5700%. Jednak teraz kurs wirtualnej monety wyraźnie spada. Czym jest to powodowane? Wszystkiemu winne są chińskie banki, które ostrzegły giełdy, że planują zamrozić te konta, które wykorzystywane są do przeprowadzania transakcji na bitcoinach. Na razie ostrzeżono platformy BTCTrade oraz Huobi.com.

W rezultacie, wartość elektronicznej waluty w szybkim tempie spadła o 10%. Oznacza to, że w Polsce 1 BTC kosztuje teraz ok. 1250 zł. Niemniej jednak, spadki wartości bitcoina widoczne były już we wcześniejszych miesiącach tego roku. Wciągu trzech pierwszych tygodni lutego 2014 r. osunął się on przeszło o 20%, co już zaniepokoiło jego posiadaczy i wszystkich chętnych do zainwestowania w tę specyficzną walutę. W ciągu 3 miesięcy wartość BTC na rynku amerykańskim skurczyła się na tyle wyraźnie, że cena jednej internetowej monety spadła z ponad tysiąca dolarów do ok. 650 dolarów.

Na niekorzyść wirtualnej waluty przemawia coraz większy problem z jej zabezpieczeniem. Rośnie liczba ataków hakerskich mających na celu wykradzenie bitcoinów. Poza tym, problemy techniczne miała w tym roku giełda, na której handluje się tą walutą. Wszystko to przekłada się na rosnący sceptycyzm wielu inwestorów. Groźba zamrożenia kont przez chińskie banki dodatkowo podważa wiarygodność internetowej waluty dając do zrozumienia, że widocznie nie jest ona idealna, skoro odrzucają ją niektóre instytucje finansowe. Chiński bank centralny już w ubiegłym roku ostrzegał przed handlem bitcoinami podkreślając ryzyko takich inwestycji.

Trzeba jednak przyznać, że w naszym kraju bitcoiny nie są jeszcze tak popularne, jak w innych krajach świata, więc spadająca wartość jednej takiej monety nie jest zmartwieniem dla zbyt dużej liczby rodaków. W Stanach Zjednoczonych bitcoiny są natomiast traktowane już niemal jako pełnoprawne waluty takie, jak dolar czy euro. Także w Europie powoli rośnie ich popularność, jednak w Polsce wciąż jeszcze trudno jest znaleźć punkty handlowe czy usługowe, które zezwalałyby na dokonywanie płatności wirtualnymi monetami. Jeśli Polacy z nich korzystają, to zwykle jedynie przy płatnościach internetowych za wirtualne produkty takie, jak choćby aplikacje online czy uzupełnienia niektórych gier.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.