Choroba biurowa

Jeśli pracujesz w biurze, szczególnie w dużych, klimatyzowanych budynkach te wiadomości mogą pomóc Ci zrozumieć, czemu w pracy czujesz się źle.

Naukowcy pochylili się nad pracownikami dużych miejskich biurowców i po wysłuchaniu ich uskarżań doszli do wniosku, że dolegliwości, które zgłaszają musza z czegoś wynikać. Te objawy to przede wszystkim bóle głowy, nudności, podirytowanie i znużenie, a nierzadko zapalenie błon śluzowych w jamie ustnej i spojówek, podrażnienie skóry. Objawy te zostały nazwane zespołem chorego budynku, SBS (z angielskiego Sick building syndrome).

Początkowo te objawy zrzucano na dość powszechny zwyczaj palenia papierosów, ale palących jest coraz mniej, a objawy występują z takim samym natężeniem jak kiedyś. Kolejne podejrzenia padły na klimatyzatory i niewystarczającą wentylacje, w których czają się roztocza. Jednak najbardziej niebezpieczne związki, które pracownicy wdychają codziennie, pochodzą z mebli i materiałów biurowych, środków czystości używanych do sprzątania.

Według duńskiego naukowca z Instytutu Chorób Zawodowych te związki stają się jeszcze bardziej niebezpieczne w połączeniu z unoszącym się w powietrzu ozonem. Gaz ten wydzielają kserokopiarki i faksy, których przecież w biurowcach nie brakuje. Peder Wolkoff twierdzi, że to połączenie jest źródłem dolegliwości pracowników, a wietrzenie też nic nie daje, bo do środka wpadnie zanieczyszczone spalinami miejskie powietrze. Swoją teorię sprawdził eksperymentując na myszach, te poddawane działaniu ozonu już po kilkudziesięciu minutach wykazywały objawy SBS.

The following two tabs change content below.

Majka

Ostatnie wpisy Majka (zobacz wszystkie)