Transgraniczny e-handel pod lupą Komisji Europejskiej

Unia Europejska

tristam sparks, flickr

Komisja Europejska zamierza bacznie przyjrzeć się transgranicznej wymianie handlowej prowadzonej drogą elektroniczną. Chce w ten sposób zwalczyć działania ograniczające ten typ międzynarodowego handlu.

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager zapowiedziała, że Komisja Europejska planuje rozpocząć zakrojone na szeroką skalę działania kontrolne sprawdzające przebieg transgranicznej wymiany handlowej on-line. Mają one pozwolić na zoptymalizowanie handlu elektronicznego ułatwiając funkcjonowanie jednym jednostkom i ograniczając szkodliwe działania innych podmiotów.

KE zwróciła uwagę na problem, jakim jest hamowanie tego typu handlu przez część przedsiębiorstw. Ich działania sprawiają, że sprzedaż transgraniczna rośnie wolniej od oczekiwań. Tym bardziej, że dodatkowo spowalniają ją czynniki, takie jak bariery językowe czy odmienne przepisy prawne w poszczególnych państwach. Przeszkodą jest też dostęp do niektórych treści blokowanych dla obcokrajowców i utrudnienia przy płatnościach elektronicznych. Kłopotliwe bywają również inne preferencje konsumenckie, przez które czasem produkty i usługi sprzedające się w jednym kraju nie cieszą się zainteresowaniem poza jego granicami.

KE planuje przyjrzeć się działaniu sprzedawców pochodzących z różnych krajów członkowskich. Jeżeli dowiedzie, że którykolwiek z nich rzeczywiście utrudnia transgraniczną wymianę handlową, najprawdopodobniej będzie wszczynała dochodzenia zmuszając punkty handlowe do przestrzegania unijnego prawa zakazującego ograniczania konkurencji.

Dane przedstawione przez KE rzeczywiście nie są najlepsze. Chociaż w samym tylko minionym roku niemal połowa Europejczyków robiła zakupy zdalnie, to jednak zaledwie 15% konsumentów zdecydowało się dokonać ich w sklepie działającym na terytorium innego kraju członkowskiego.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, gdy KE postanawia dogłębnie zbadać sytuację konkretnych sektorów gospodarczych w celu wyeliminowania działań mogących szkodzić konkurencji. Wcześniej w ten sam sposób sprawdzono kilka innych działów gospodarki, w tym ten energetyczny i farmaceutyczny. Skontrolowano również prowadzące działalność on-line, międzynarodowe firmy świadczące usługi finansowe.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.