Przesyłki z Chin wstrzymane z powodu koronawirusa

Bardzo popularne ostatnio są zakupy na chińskich portalach typu Aliexpress. Paczki z Azji spływają do Polski w zatrważających ilościach. Ostatnio jednak ludzie boją się odbierać swoich przesyłek. Co jest tego przyczyną? Czy mogą być one źródłem zakażenia koronawirusem, którego epidemia zbiera śmiertelne żniwo w Chinach?

Skąd obawy przed chińskimi przesyłkami?

Przypuszczenia o tym, że paczki z popularnych portali, takich jak Aliexpress, Wish albo Gearbeast mogą być niebezpieczne pojawiły się niedawno. Skąd się wzięły? Na fali paniki przed koronawirusem (groźnego patogenu, którego epidemia szaleje aktualnie w Chinach) pojawiły się w sieci memy, które szybko stały się popularne. Przedstawiają one m.in. człowieka w kombinezonie idącego do paczkomatu. Podpis głosi „kiedy idziesz odebrać swoją przesyłkę z Aliexpress”. Całość sugeruje, że paczki są niebezpieczne i mogą przenosić śmiercionośne patogeny. Polacy, wśród których zakupy na wymienionych portalach są dość częste, wzięli sobie do serca te żarty i wielu z nich woli nie ryzykować.

Jakie jest realne ryzyko?

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego paczki przywiezione z Chin są bezpieczne. Szansa, że na przesyłce przeżyje koronawirus są naprawdę niewielkie – w zasadzie bliskie zeru. Wszystko dlatego, że czas dostarczania produktów do odbiorcy jest zbyt długi. Żaden wirus nie jest w stanie przetrwać okresu, w którym paczka jest przewożona z Chin do Polski, bez styczności z komórką żywą. A zatem, nawet jeżeli przesyłka miałaby styczność z koronawirusem to szansa, że przeżyje on na niej do czasu dostarczenia jest mikroskopijna. Żywotność patogenu zależy od wielu czynników – chociażby wilgotności albo temperatury powietrza – jednak nie Polacy nie powinni się obawiać. Czas przesyłki jest zbyt długi, nawet w optymalnych dla koronawirusa warunkach.

Mimo to Poczta Polska nie przyjmuje przesyłek z Chin

Skoro koronawirus na przesyłkach nie jest zagrożeniem to dlaczego Poczta Polska zdecydowała nie przyjmować przesyłek z chińskich portali? Otóż powód jest dość oczywisty. Z powodu epidemii wirusa z Wuhan utrudnione, a wręcz zawieszone, są loty do Chin i z Chin. Nie ma natomiast innych, sensownych możliwości transportu do tego kraju. Poczta Polska wydała również komunikat dotyczący możliwych opóźnień paczek, które zostały wysłane do Państwa Środka.

Wirus z Wuhan

Niebezpieczny koronawirus, którego epidemia dziesiątkuje ludzi w Chinach jest zagrożeniem na skalę międzynarodową. Osoby, które miały kontakt z chorymi albo przebywały w rejonie o podwyższonym ryzyku powinny zgłaszać się do szpitali na obserwację. Tylko w ten sposób można opanować tę sytuację kryzysową. Inaczej może dojść nawet do wybuchu pandemii.

Choć niebezpieczny wirus szaleje w Azji to nie trzeba się obawiać go na przesyłkach z Chin. Mimo wszystko Poczta Polska postanowiła zawiesić ich przyjmowanie. Powodem jest utrudniona komunikacja lotnicza. Utrudnienia te spowodowane są natomiast ograniczaniem ryzyka rozwoju epidemii.