Czarno-biała fotografia wraca do mody? mar30

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Czarno-biała fotografia wraca do mody?

Czarno-biała fotografia wraca do mody

Dla wielu z nas fotografie stanowią jedną z najbardziej wymownych pamiątek. Na zdjęciach uwieczniamy najważniejsze chwile naszego życia, ale i piękno dnia codziennego. Przy uwiecznianiu codzienności zwykle zdajemy się na własne umiejętności. Jednak gdy w grę wchodzi jakaś poważniejsza okazja, na przykład ślub czy chrzciny, zwykle korzystamy z usług profesjonalnych fotografów. Coraz częściej odchodzimy też od zdjęć w typowej formie na rzecz ciekawych, artystycznych ujęć.

Dużą popularnością cieszą się także zdjęcia w kolorystyce black&white. Na początku historii tej formy przekazu to właśnie takie fotografie były jedynie dostępne. Z czasem ich popularność zaczęła maleć, a ludzie zachwycali się przede wszystkim zdjęciami w kolorze. Dziś czarno-biała fotografia znów wraca do łask. Nie da się ukryć, że zdjęcia robione w tej technice mają swój własny, niepowtarzalny charakter. Nawet przypadkowi przechodnie sfotografowani na ulicy prezentują się o wiele bardziej interesująco, jeśli przedstawi się ich w czerni i bieli. Wiele osób twierdzi nawet, że wyeliminowanie kolorów z fotografii pozwala się skupić na jej przedmiocie, zamiast rozpraszać uwagę feerią barw. Przekonanie to dzieli także wielu artystów.

Profesjonalni fotografowie bardzo często zaczynają swoją przygodę z fotografią właśnie od robienia czarno-białych zdjęć. Jednym z artystów, którzy lubują się w tej technice jest Nils-Erik Larson. Każde zdjęcie autorstwa tego doskonałego fotografa to dowód na to, że kolor wcale nie jest niezbędny do tego, by tworzyć ciekawe ujęcia. Larson specjalizuje się w fotografowaniu życia ulicznego. Artysta często znajduje się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Jego zdjęcia przedstawiają sytuacje z dnia codziennego, którym sami często zupełnie nie poświęcamy uwagi w codziennym zamieszaniu. Większość z nich jest utrzymana w lekkiej, zabawnej konwencji.

Larson zrywa tym samym z kolejnymi stereotypami, zgodnie z którymi zdjęcia w odcieniach black&white są zarezerwowane wyłącznie dla poważnych tematów. Prace artysty można znaleźć na jednym z popularnych portali o tematyce fotograficznej. Warto poświęcić im chwilę i na nowo odkryć magię czarno-białych fotografii. Niewiele osób, które widzi piękne, artystyczne ujęcia w tych kolorach jest w stanie się im oprzeć.