World Press Photo 2013 – znamy zwycięskie fotografie

World Press Photo

auggie tolosa (Flickr)

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie. W tegorocznej edycji zdjęciem, które zostało uznane za najlepsze, była fotografia wykonana przez pracującego dla dziennika „Dagens Nyheter” Paula Hansena, przedstawiająca mężczyzn niosących ciała dwójki małych Palestyńczyków zabitych w mieście Gaza. Nie było to jedyne zdjęcie przedstawiające koszmar wojny. Od lat można zauważyć, że właśnie te najsmutniejsze najbardziej przerażające fotografie, spotykają się z bardzo dużym uznaniem.

W kategorii „News” najlepszym zdjęciem okazała się fotografia zrobiona przez Rodrigo Abda. Na zdjęciu widoczna jest zakrwawiona twarz syryjskiej kobiety o imieniu Aida. Została ona ranna w trakcie bombardowania, które miało miejsce w marcu ubiegłego roku w miejscowości Idib. W trakcie nalotu zniszczony został dom kobiety. Innym Syryjczykiem, który stał się bohaterem zdjęcia wyróżnionego podczas World Press Photo był syryjski bojownik z fotografii Fabio Bucciarelliego. Zajął on II miejsce w kategorii Spot News Stories.

Niemniej jednak, poza wstrząsającymi obrazami wojennymi, w tegorocznej edycji World Press Photo pojawiły się również intrygujące zdjęcia ludzi oraz zachwycające fotografie przyrody takie, jak zdjęcie pingwinów cesarskich wykonane przez Paula Nicklena lub wyrwane przez tsunami drzewa autorstwa Daniela Berehulaka. Jednym z najlepszych była fotografia, która zajęła I miejsce w kategorii „Daily Life Stories”. Jej tytuł to „Mirella”, a jej autorem jest Fausto Podavini. Przedstawia ona starszą kobietę, która opiekuje się swoim mężem cierpiącym na chorobę Alzheimera.

Najlepszym zdjęciem w kategorii Contemporary Issues Single została fotografia autorstwa Micah Alberta, przedstawiająca czarnoskórą kobietę, która pracuje na śmietnisku w Nairobi. Warto zaznaczyć, że w kategorii People – Observed Portraits Single, III pozycję zajęła polska fotografka, Ilona Szwarc ze zdjęciem ukazującym młodą dziewczynę trzymającą w rękach lalkę, uchwyconą na tle ściany ze starym obrazem.

Przypomnijmy, że podczas każdego konkursu World Press Photo przyznawane są nagrody w kilkunastu odrębnych kategoriach. Następnie, fotografie wyróżnione w każdej edycji są prezentowane na wystawach organizowanych w 40 krajach na całym świecie. Dzięki temu, wielu ludzi może obejrzeć je na żywo, doceniając ich wyjątkowość i jeszcze mocniej doświadczając przedstawionych na nich emocji.

Zwycięski fotografie można obejrzeć tutaj.