Własna firma? Polacy mają opory

kobieta przedsiębiorcza

Victor1558 (Flickr)

Polacy na tle innych państw z dawnego bloku wschodniego chętniej zakładają własne firmy, ale okazuje się że nie zawsze jest to realizacja ich zawodowych marzeń, lecz często po prostu przymus stanowiący jedyną drogę zarabiania pieniędzy.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej okazuje się być dla większości z nas dużo mniej atrakcyjne niż praca w korporacji czy na etacie. Cykliczne badanie na ten temat przeprowadził w połowie lutego „Barometr Providenta” obsługujący w Polsce ponad 853 tysiące klientów o średnich i niższych dochodach. Aż 60 procent wypowiadających się w tej kwestii Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy, a zwolennikami samozatrudnienia było tylko 19 procent badanych. Podobnie sytuacja przedstawia się w chęci zatrudnienia w mniejszych firmach, taką chęć wskazało zaledwie 23 procent respondentów, a ponad 40 proc. deklaruje wolę pracy w korporacjach i dużych firmach. Jest to zła wiadomość dla małych firm, które szukają do pracy bardziej wykwalifikowanych specjalistów.

Równie duża grupa badanych (57 proc.) dostrzega trudności prowadzenia przedsiębiorstwa w naszym kraju. Za najważniejsze uważają oni problemy w dostępie do finansowania, czyli bariery biurokratyczne przy staraniu się o kredyt. Mimo przedstawienia sprawozdań finansowych, zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS i podatkami, potencjalnych zabezpieczeń kredytu, często spotykają się oni z odmową udzielenia pożyczki. Prawie połowa ankietowanych założyłaby własną firmę przy posiadaniu kapitału nie mniejszego niż 10 tys. zł, 75 proc. uważa że na start trzeba mieć minimum 25 tys. zł, a 23 proc. wystarczyłoby 5 tys. zł.

Główny Urząd Statystyczny podaje że tylko 25 procent firm na polskim rynku funkcjonuje dłużej niż 4 lata, 70 proc. z nich stanowią podmioty jednoosobowe, a co piąte przedsiębiorstwo należy do niewielkich firm rodzinnych.