Google będzie wspierać najlepsze technologiczne pomysły w Europie

Google Ventures

Budżet: na początek 100 milionów dolarów – tyle Google zamierza wydać na nowy, dedykowany Europie fundusz wspierania najlepszych technologicznych pomysłów. Europejskie start-upy będą mieć szansę na rozwój!

Firmowany przez Google fundusz inwestycyjny Google Ventures, który uruchomiono już w 2009 roku, od lat inwestuje w start-upy, które mają szansę zrewolucjonizowania rynku, są przyszłościowe i w których potencjał biznesowy wierzy Google. Fundusz działa na zasadzie klasycznego anioła biznesu, który kapitałowo wspiera rokujące projekty młodych biznesmenów i twórców obracających się w dziedzinie nowych technologii. Od 2009 roku fundusz Google wsparł ponad 200 start-upów i dał im szansę rozwoju i stawiania zdecydowanych kroków na biznesowym rynku. Wsparł między innymi takie projekty jak dobrze dziś znany Dropbox, Yahoo czy Twitter.

Dopiero teraz Google Ventures ogłosił, że na jego finansową pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy z Europy, których dotąd takie finansowanie omijało. Na projekty start-upów europejskich Google przeznaczy początkowo 100 milionów dolarów, ale jest duża szansa, że kwota ta, podobnie jak w przypadku dotowania amerykańskich start-upów będzie systematycznie rosła. Przedstawiciele Google Ventures mają nadzieję, że w Europie, w której w ostatnich latach narodziło wiele ciekawych pomysłów i projektów o wielkim potencjale, również uda się znaleźć pomysły, które z braku możliwości finansowych zalegają jedynie w szufladach lub umysłach ich twórców. Co ważne, europejski fundusz Google zapewnia pieniądze nie tylko na start, ale i późniejsze funkcjonowanie projektów, w tym ich rozwój, marketing, zarządzenie produktem a nawet pomoc przy rekrutowaniu pracowników niezbędnych do dalszego współtworzenia projektu.

Czy fundusze uzyskane od Google faktycznie przyczynią się do technologicznej eksplozji pomysłów w Europie? Prawdopodobnie tak, ale do momentu uruchomienia przepływu pieniędzy na pewno minie jeszcze trochę czasu, więc wszyscy potencjalni beneficjenci tych funduszy, mają jeszcze okazję dopracowania swoich pomysłów przed zgłoszeniem się z nimi do wymagającego Google Ventures.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.