Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Ile firmy wydają na oprogramowanie?

Oprogramowanie dla firm to jeden z niezbędnych wydatków na starcie. Często jest ono jednak nieumiejętnie wybierane. Okazuje się, że firmy często przepłacają.

Rzeczywiście, kiedy podlicza się wydatki polskich firm przeznaczane na oprogramowania, to są to spore kwoty. Przeciętnie każdy użytkownik systemu musi za to płacić ok. 8 tys. zł. Jednak, te wydatki można skrzętnie zmniejszyć. Trzeba jednak sensownie korzystać z licencji.

Cena oprogramowania skupia w sobie kilka odrębnych kosztów. Poza samą kwotą, jaką płacimy za nabycie programu, wlicza się tu również cenę wszelkich aktualizacji, wsparcia technicznego i innych wydatków eksploatacyjnych. Eksperci Deloitte uważają, że jeśli firma zadba o odpowiednie rozporządzanie oprogramowaniami, te wydatki zostaną widocznie zredukowane.

Wiele oprogramowań jest rzeczywiście niezbędnych, lecz nie zawsze trzeba kupować ich pełne wersje. Można też korzystać z różnych typów licencji, dobierając tę, która jest najlepsza dla konkretnego przedsiębiorstwa.

Przepłacanie za oprogramowanie wiąże się z brakiem informacji na temat rozsądnego korzystania z licencji. Może być też efektem strachu przed nielegalnymi programami. Niektóre firmy wolą jednak przepłacać za oprogramowanie niż narazić się na korzystanie z tego, które straciło już ważność. Użytkowanie nielegalnego oprogramowania jest karane wysokimi grzywnami, więc staje się mało opłacalne.

Tym bardziej, że coś takiego znacznie obniża prestiż firmy.