Przetestuj Rometa 4E

romet 4e - jazda testowa

Jakiś czas temu pisaliśmy o polskim samochodzie z napędem elektrycznym. Romet 4E, bo o nim mowa, nie jest już prototypem. Firma zaprasza na jazdy testowe.

Jazda testowa to świetny pomysł, z tego względu, że mało osób miało do czynienia z samochodem elektrycznym i przed ewentualnym zakupem chciałyby się dowiedzieć, jakiego kota kupują w ładnie opakowanym worku. Pierwsza jazda testowa odbyła się w Warszawie 17 października i brali w niej udział dziennikarze motoryzacyjni. Od tego czasu firma wciąż udostępnia swoje pojazdy dla zainteresowanych – do dzisiaj Rometem 4E przejechało się już kilka tysięcy osób. Mapa z zaznaczonymi miastami, w których można odbyć jazdę próbną, dostępna jest na stronie producenta.

Jako że pojawiła się już seryjna wersja Rometa 4E (wcześniej prezentowano pojedyncze egzemplarze wyprodukowane np. na potrzeby targów), możemy poznać więcej szczegółów tego ciekawego pojazdu. Auto bez baterii waży 500 kilogramów, zestaw ogniw to kolejne 324 kg. Kwasowo-ołowiowe akumulatory ładują się około dziesięciu godzin i pozwalają pokonać dystans od 90-180 km, zależnie od trybu jazdy. 180 km Romet 4E przejedzie, gdy wybierzemy tryb ekonomiczny, ograniczający prędkość maksymalną do 45 km/h. W trybie normalnym samochód rozwija prędkość 65 km/h, jednak jego zasięg spada do 90 km. Żywotność akumulatorów to około 400 cykli (ładowań). Dodatkowy zestaw baterii kosztuje 8 tysięcy złotych. Pojazd przystosowany jest do przewożenia 2 osób. Aby go prowadzić, musimy posiadać prawo jazdy kategorii B1.

Tyle danych technicznych. Na koniec zostawiłem to, co pewnie zastanawia was najbardziej – jaka jest cena Rometa 4E? Producent podaje, że od 32 do 36 tysięcy złotych brutto (zależnie od wyposażenia i pakietu akumulatorów). Nie są to więc przysłowiowe „grosze”, za takie pieniądze można kupić porządne miejskie auto. Jednak oferta Rometa dostaje rumieńców, gdy spojrzymy na koszt eksploatacji – za przejechanie 100 km zapłacimy ok. 6 zł. Tego nie przebije żaden samochód z silnikiem spalinowym.