Audi zaczyna inicjatywę „Aluminium Stewardship”

logo Audi

Znany niemiecki koncern postanowił przystąpić do rozpoczęcia działalności w ramach inicjatywy „Aluminium Stewardship”. Jej celem jest stworzenie standardów zrównoważonego pozyskiwania aluminium na świecie. Dzięki temu Audi, znane z produkcji samonośnych karoserii aluminiowych może wpłynąć na cały łańcuch zależności zachodzących podczas pozyskiwania i przetwarzania aluminium. Stosowanie certyfikowanego surowca umożliwi poprawienie bilansu środowiskowego produkowanych przez Audi pojazdów.

Inicjatywa została zapoczątkowana jesienią 2012 roku i ma na celu stworzenie do końca 2014 roku standardów zrównoważonej gospodarki aluminium przy pomocy ze strony organizacji ochrony środowiska. Nietrudno więc domyślić się, że ogromne znaczenie w ich opracowaniu mają nie tylko czynniki ekologiczne, ale i społeczne. Wypracowane w ten sposób standardy mają później obowiązywać podczas wszystkich etapów pozyskiwania surowca, jego przerabiania i dalszych procesów produkcji. Audi zaznacza, że chce aby produkowane przez koncern samochody były ekologiczne pod różnymi względami, nie tylko jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Program „Aluminium Stewardship” stanowi przyczynek do tego, by przyjrzeć się wpływowi produkcji samochodów na środowisko, a także ich szkodliwość dla otoczenia w trakcie późniejszej eksploatacji. To jak wpływają pojazdy Audi na środowisko ma zostać prześledzone aż po proces recyclingu. Pierwsze przeprowadzone badania udowodniły, że model A6 i A3 uległy poprawie w kategoriach ważnych dla otoczenia naturalnego. Poza materiałami pozyskiwanymi w zrównoważony sposób znaczenie ma także wyjątkowo lekka konstrukcja samochodów nowej generacji. Model A3 jest niespełna 80 kg lżejszy niż jego wcześniejsza generacja, natomiast A3 Sportback waży mniej nawet do 90 kg, a to z kolei przekłada się na zużycie paliwa.

Pewną ciekawostką jest fakt, że 20 lat temu, podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Audi zaprezentowało koncepcyjny model Space Frame. Jego nielakierowana karoseria została wykonana z polerowanego aluminium. Niedługo potem zaczęła się produkcja A8 z konstrukcją samonośnej karoserii o wadze niespełna 250 kilogramów. Wygląda na to, że w przyszłości niemieckie samochody będą prezentowały jeszcze większy standard pod względem ekonomii i ekologii.