Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Polskie firmy płacą za wiele za prąd?

Jak płacić mniej za prąd

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Z obserwacji firmy Polski Prąd dokonanych w ponad 200 małych i średnich firmach wynika, że przedsiębiorcy nie zwracają uwagi na ilość zużywanego prądu. A szkoda, bo zdaniem ekspertów, rachunki firm można obniżyć nawet o 15%.

Firma Polski Prąd przeprowadziła audyty w przeszło 200 małych i średnich przedsiębiorstwach. Spostrzeżenia, jakie z nich wyniosła są dość zaskakujące. Okazuje się, że większość polskich firm przepłaca za prąd. Eksperci oszacowali, że nawet 75% podmiotów gospodarczych mogłoby płacić rachunki niższe rocznie o 10-15%. Wystarczy jedynie wprowadzić kilka zmian działalności tych jednostek.

Przede wszystkim firmy powinny zainwestować w energooszczędne żarówki LED lub neony. Może to dać rachunki od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych tańsze niż dotychczas. Nie ma też sensu oświetlać miejsc, które tego nie potrzebują. Lepiej dobrać mniej dobrych lamp, niż wiele słabszych. Doradza się też zakup czujników obecności i wyłączników czasowych, dzięki którym światło będzie zaświecane wtedy, gdy zaistnieje realna potrzeba. Tym samym można zredukować koszt energii elektrycznej nawet o 10-15 tysięcy złotych rocznie.

Przedsiębiorstwa powinny też bardziej pilnować wyłączania niepotrzebnych urządzeń. Jeśli nikt nie korzysta z danego pomieszczenia, to niepotrzebna jest w nim wentylacja ani klimatyzacja. Nie zawsze potrzebne są także podłączone przez cały dzień pracy ruchome schody i obrotowe drzwi. Dobrze jest też pamiętać o wyłączaniu z prądu maszyn, na których nie prowadzi się w danej chwili żadnych prac.

Ważna jest naprawa i konserwacja systemów grzewczych. Wielokrotnie potrzebna jest ich przebudowa, lecz nawet przy inwestycji rzędu 50-100 tysięcy złotych, będzie to w pełni opłacalne. W wielu firmach niedostosowane są kotły grzewcze do rur doprowadzających ciepło do kaloryferów. Niejednokrotnie wiele do życzenia pozostawia ich izolacja, co oznacza, że część ciepła ucieka w trakcie transportu, więc w efekcie potrzeba dużo więcej energii, by skutecznie ogrzać lokum.

Okazuje się jednak, że większość przedsiębiorców nie zastanawia się nad obniżeniem rachunków za prąd. Przyjmują do wiadomości ich wysokość i płacą je, jednak nie mają pomysłu na to, w jaki sposób mogliby zredukować koszty zużycia energii. Nie mają też świadomości, że istnieje wiele sposobów i każda firma może wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do jej potrzeb.