Gra komputerowa i.. realne przestepstwo!

Nowe technologie niosą za sobą nowe zagrożenia. Przykład? Pod koniec maja w katowickim parku został napadnięty młody mężczyzna. Napastnicy zażądali, by podał im hasło do gry komputerowej..

Sytuacja z pozoru może wydawać się paradoksalna, jednak w rzeczywistości kwestia przestępstw powiązanych z grami komputerowymi jest bardzo poważna.

Przestępcy stosują coraz bardziej brutalne metody. W czasie katowickiego napadu sprawcy grozili ofierze nożyczkami, przykładając je do szyi napadniętego i żądając podania haseł. Byli na tyle perfidni, że po ich otrzymaniu, część z nich pobiegła do domu, by sprawdzić ich prawdziwość. Gdy hasła okazały się zmyślone wrócili na miejsce przestępstwa i tym razem na tyle skutecznie dręczyli poszkodowanego, że uzyskali od niego prawdziwe hasła. Następnie ukradli postać z gry, wartą ponad tysiąc złotych. Za napad z użyciem ostrego narzędzia grozi im nawet 12 lat więzienia, policja prowadzi już śledztwo w tej sprawie.

Tego rodzaju napad nie jest odosobnionym przypadkiem. Podobne sytuacje codzienne zdarzają się na całym świecie. Fińska policja prowadzi obecnie śledztwo w sprawie kradzieży wirtualnych mebli na portalu internetowym. Do tej pory zgłosiło się blisko 200 poszkodowanych w tej sprawie, a straty każdej z nich wycenia się na ponad tysiąc euro.