Nie będzie obniżki akcyzy na paliwa

Ci, którzy liczyli, że zawrotne ceny paliwa dojdą do normy, będą zawiedzeni. Minister finansów powiedział, że nie ma opcji obniżki. A nawet gdyby się ona pojawiła, nie miałoby to sensu.

Okazuje się, że na ostateczną cenę paliwa składają się dwa czynniki. Pierwszym z nich jest kurs złotego, a drugim i prawdopodobnie najważniejszym, cena za baryłkę ropy, dlatego obniżanie akcyzy nie ma większego znaczenia i byłoby niepotrzebne.

Wiceminister finansów, Jacek Kapica uważa, że ceny paliwa w naszym kraju osiągnęły unijne minimum i nie ma możliwości ich obniżenia. A jednak, zaciekawieni możliwością obniżki postarali się sprawdzić, czy brak jej akceptacji wynika na pewno z dyrektyw unijnych. Okazało się, że gdyby wykorzystać wszystkie minimalne parametry, jakich wymaga od nas Unia Europejska, można by zdecydować się na obniżkę, która wynosiłaby 30 gr w kwestii litra benzyny i 13 gr przy oleju napędowym.

Specjaliści zabrnęli nawet dalej wykazując, na mocy, jakich ustaw możliwa jest tymczasowa obniżka wysokości akcyzy. Okazuje się, że rząd może w każdej chwili zdecydować się na opuszczenie akcyzy na okres 3 miesięcy. Warto dodać, że już kiedyś zastosowano podobne rozwiązanie. Niestety, nie dość, że minister odmówił wykonania tego radykalnego, ale korzystnego dla obywateli kroku, to ekonomiści przewidują kolejne, aczkolwiek mniejsze już podwyżki cen paliwa.