Roaming: koniec wysokich stawek za przesyłanie danych!

rozmowa przez telefon

Andrew St. Clair, flickr

W tym roku wszyscy podróżujący po Europie odczują różnicę w cenach za połączenia i przesyłanie danych w roamingu. Od 1 lipca na terenie UE za każdy megabajt zapłacimy 20 eurocentów zamiast 45.

Wszystko po to, żeby korzystanie ze skrzynki mejlowej, map czy portali społecznościowych było łatwiejsze i bardziej dostępne dla każdego mieszkańca UE. Ceny spadły aż o 55 proc. w stosunku do lata ubiegłego roku. Od 1 lipca za przesyłanie danych płacimy 20 eurocentów zamiast 45 za każdy megabajt. Poza tym połączenia w roamingu są tańsze o 5 eurocentów: cena spadła z 24 do 19 eurocentów (bez VAT) za minutę rozmowy. Ponadto za połączenia przychodzące zapłacimy maksymalnie 5 eurocentów. O jedną czwartą tańsze są także wiadomości tekstowe, maksymalnie za sms-a możemy zapłacić 6 eurocentów, podczas gry rok temu płaciliśmy 8.

Komisja Europejska liczy nie tylko na to, że tego lata odczujemy znaczny spadek cen za tego typu usługi roamingowe, ale też na to, że wkrótce nastanie kres wszelkich opłat roamingowych. Parlament Europejski wykonał w tej kwestii już wszystko co do niego należało. Teraz trzeba czekać na dokończenie akcji przez poszczególne państwa członkowskie. Poza tym Komisja wspomina o tym, że trwają prace nad przepisami mającymi całkowicie wyeliminować opłaty roamingowe, a także zagwarantować dostęp do neutralnego Internetu. Konsumenci mają zostać objęci także lepszą ochroną. Celem pakietu przepisów zaproponowanego przez Komisję Europejską jest stworzenie jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych na terenie całej Unii Europejskiej. W kwietniu Parlament Europejski poparł pakiet, natomiast ostateczny kształt przepisów poznamy we wrześniu, po negocjacjach z krajami członkowskimi. Póki co wprowadzono tylko niewielkie poprawki. Parlament zaproponował, żeby opłaty roamingowe naliczane przy połączeniach czy transmisji danych zostały zupełnie zniesione do końca 2015 roku.

Polska zadeklarowała już swoje poparcie dla wprowadzenia tego planu, jednak pozostałe kraje mają wątpliwości. Zastrzeżenia dotyczą między innymi tego, kto zapłaci za zniesienie roamingu. Część państw obawia się, że koszty za darmowy roaming zostaną przerzucone na połączenia lokalne, ponieważ operatorzy będą musieli z czegoś przecież pokrywać swoje wydatki i inwestycje.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.