Jesteś Bogiem – boskie otwarcie

Jesteś Bogiem - boskie otwarcie

Film Leszka Dawida odniósł sukces. Wszedł do kina z rekordowym otwarciem. W premierowy weekend bilet na jego projekcję kupiło aż 373 796 widzów. Tym samym produkcja poszybowała na listę najbardziej kasowych w historii polskiego kina.

Wrażenie robi fakt, że długo oczekiwany film przebił nawet obraz Christophera Nolana „Mroczny Rycerz powstaje” czy produkcję Ridleya Scotta „Prometeusz”. Śmiało można go określić jednym z najchętniej oglądanych polskich filmów. Obecnie zajmuje 3 miejsce zaraz po „Panu Tadeuszu” i „Kochaj i tańcz”.

Z pewnością filmowi „Jesteś Bogiem” pomogła gigantyczna promocja i niemilknący szum medialny. Atmosfera wokół obrazu była przecież podgrzewana już od maja, od czasu festiwalu filmowego w Gdyni. Wówczas twórcy zgarnęli kilka statuetek. Wśród nich byli reżyser – Leszek Dawid – nagrodzony za najlepszy debiut lub drugi film, oraz aktorzy – Marcin Kowalczyk, który otrzymał statuetkę za najlepszy profesjonalny debiut aktorski, a także Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt wyróżnieni w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Teraz werdyktowi jury można tylko przyklasnąć. Chemia między aktorami zdziałała wiele. A porozumienie udało się osiągnąć, ponieważ cała trójka zna się dobrze z krakowskiej szkoły filmowej.

Przyciągnęła też na pewno tematyka filmu i proces jego powstawania, który trwał niemal dekadę. Zaczęło się od scenariusza, który napisał Maciej Pisuk, lecz nie było chętnych, by przenieść go na ekran. Autor zdecydował się więc wydać go w formie książki. Wówczas tematem zainteresowało się studio filmowe Kadr. Wybrało Leszka Dawida, by to on wyreżyserował film o śląskim składzie hip-hopowym Paktofonika i o jego współzałożycielu – legendarnym dziś Magiku, który w sześć dni po wydaniu pierwszego krążka zespołu popełnił samobójstwo. Całość historii dopełnia doskonała muzyka, nad którą czuwali dawni członkowie zespołu – Fokus i Rahim.