Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Dotacje z UE na rozwój Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to symbol Polski. Nic dziwnego, że Podlasie chce uzyskać fundusze UE na jej rozwój. Zgodnie z planem, miałaby to być inwestycja w modernizację i przystosowanie do potrzeb turystów.

Parlamentarzyści zamieszkujący tereny leżące nieopodal Puszczy Białowieskiej, zainicjowali projekt „Zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej”. Zgodnie z zamierzeniem ma on być realizowany w okresie 2014-2020. Już teraz wiadomo, że podstawowymi pracami mają być te związane z modernizacją puszczy. Trzeba naprawić i ulepszyć drogi oraz szlaki turystyczne.

Część środków zostanie przekazana na tereny inwestycyjne. Uważa się, że powinny tu powstać nowe punkty turystyczne. Planowane są, między innymi, uzdrowiska. Cały projekt ma spełniać 3 podstawowe wymogi. Przede wszystkim, dużo do powiedzenia w tym temacie będą mieli okoliczni mieszkańcy. Drugim warunkiem jest skorzystanie w dotacji unijnych. Natomiast ostatni punkt zaznacza, że będą to działania długofalowe, obejmujące liczne kwestie związane z Puszczą Białowieską.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już zadeklarowało pomoc i zapewniło, że jeśli samorządy wystosują odpowiednie pisma, mają dużą szansę na pozyskanie środków unijnych. Jednak nie wiadomo jeszcze, jak wysokie będą dofinansowania, ani w jakim terminie należy składać wnioski.

Poza najważniejszymi projektami dotyczącymi rozbudowy szlaków rowerowych i pieszych oraz gruntownej modernizacji dróg, samorządy mogą też występować z indywidualnymi, mniejszymi propozycjami.