TOP lista rajów podatkowych

poprawa sytuacji gospodarczej

Większość polskich przedsiębiorców marzy o przeniesieniu swojego biznesu do raju podatkowego. Warto więc poznać najlepsze raje podatkowe na globie. Liderami rankingu państw najdogodniejszych dla biznesmenów są Holandia i Panama.

Minimalizowanie opłat podatkowych jest możliwe i to przy całkowitej legalności działań. Wystarczy lokować fundusze na kontach bankowych działających w rajach podatkowych. Są to państwa, w których system podatkowy jest dużo łaskawszy dla płatników niż w ich ojczyźnie. Choć korzystanie z zagranicznych rachunków wymaga nieco zachodu, to dużo niższe podatki są tego warte. Gdzie zatem można liczyć na najlepsze warunki podatkowe?

W Panamie w ogóle nie ma podatków od dochodów uzyskanych poza jej granicami, a dane na temat właścicieli rachunków wydawane są wyłącznie na wniosek tamtejszego sądu. Osiągając dochody w Malezji, zapłaci się podatki w wysokości zaledwie 3%, co sprawia, że i to państwo traktowane jest jako raj. Świetne warunki dla jednostek chcących zaoszczędzić na podatkach zapewnia również Singapur, w którym dodatkowo łatwo zakłada się konta bankowe i można liczyć na stuprocentową poufność. W Europie jednym z głównych rajów podatkowych jest Holandia. Ciekawa sytuacja widoczna jest w USA, gdzie część stanów, np. Wyoming i Nevada zupełnie zrezygnowały z niektórych tego typu opłat.

Jeszcze do niedawna typowym rajem podatkowym była Szwajcaria, w której można było liczyć na bardzo niskie podatki i dobrą ochronę danych osobowych. Niestety, niedawno uległo to zmianie i zaczęto udostępniać dane obcokrajowców, którzy na szwajcarskich kontach ukrywali dochody pozwalające im unikać wysokich opłat w swoich ojczyznach. Choć władze brytyjskie narzekają na utratę dochodów powodowaną korzystaniem podatników z możliwości, jakie dają raje podatkowe, to jednak właśnie w krajach będących brytyjskimi koloniami panują świetne warunki do otwierania rachunków. Pieniądze można spokojnie przechowywać na Kajmanach, Bermudach, wyspie Jersey czy Guernsey.

Przez lata do rajów podatkowych należał Luksemburg, jednak zmieniło się to, gdy na początku tego roku zniesiono tam tajemnicę bankową. Niemniej jednak sami Amerykanie przechowują w tym małym państwie ok. 1,25 bln USD, a firma PwC pomaga tam w negocjacjach między firmami a urzędem skarbowym. Na tajemnicę, bezpieczeństwo transakcji i niskie podatki liczyć można w Hong Kongu, który jest szczególnie dogodny dla firm, prowadzących działalność na rynku chińskim. Przedsiębiorcy chwalą sobie też Bahrajn, w którym nie ma podatków, takich jak PIT czy CIT. Tutejsze zasady podatkowe są jednak typowe dla prawa muzułmańskiego.