Bezpieczny etat – to iluzja!

Praca na etacie

Chociaż powszechnie twierdzi się, że praca na etacie jest bezpieczną formą zatrudnienia, to jednak okazuje się, że niekoniecznie jest to prawdą. Rzeczywiście jest ona lepszym rozwiązaniem niż inne opcje, w tym tzw. „umowy śmieciowe”, jednak nie daje żadnych realnych gwarancji stałości zatrudnienia. Tym bardziej, że maksymalny okres wypowiedzenia umowy o pracę to w Polsce zaledwie 3 miesiące. Przy aktualnej sytuacji na rynku pracy, to zdecydowanie za krótki czas na znalezienie nowego etatu. Oznacza to, że przy ewentualnej utracie pracy, tylko niewielki odsetek polskich pracowników bezproblemowo pozostanie aktywny zawodowo.

Skoro w naszym kraju nie ma rzeczywistych szans na bezpieczne zatrudnienie, to w jaki sposób zapewnić sobie szansę na jak najdłuższe utrzymanie się na rynku pracy? Według doradców biznesowych, pracownicy powinni uczyć się elastyczności. Szansa na przetrwanie i bycie aktywnym przez większość życia największa jest w przypadku tych osób, które nie boją się zmian i są gotowe na ciągłe podnoszenie swoich kompetencji. Przy szybkim rozwoju, który obserwujemy od pewnego czasu w większości branż, konieczne jest dostosowanie się do regularnych zmian zachodzących w firmach.

Oprócz tego, większa elastyczność i przygotowanie do podjęcia pracy w różnych branżach sprawiają, że w razie zwolnienia, będziemy mogli wziąć pod uwagę więcej ofert pracy. Im rozleglejsze posiądziemy umiejętności, tym więcej funkcji będziemy mogli pełnić w poszczególnych przedsiębiorstwach, a to oznacza, że będziemy mogli aplikować na więcej niż jedno stanowisko w danej jednostce. Specjaliści zaznaczają też, że istotna jest zmiana mentalności, ponieważ wiele osób wciąż bardzo niechętnie podchodzi do kwestii przekwalifikowania czy zmiany formy zatrudnienia na inną niż umowa o pracę mimo, że czasem właśnie takie działania okazują się być najlepszymi rozwiązaniami.

Mimo wszystko, Polacy zdecydowanie bardziej cenią sobie umowy na czas nieokreślony od wszystkich pozostałych. Także dotychczasowe dane publikowane przez Narodowy Bank Polski potwierdzają, że ryzyko zwolnienia w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony jest 3,5-krotnie niższe niż przy innych formach zatrudnienia. Eksperci podkreślają jednak, że żadna opcja nie jest stuprocentowo bezpieczna, dlatego warto być przygotowanym na różne ewentualności.