Nowa galeria sztuki w berlińskiej lodowni

Berlińska lodownia stała się nową galerią sztuki – Kühlhaus. To w niej możemy obejrzeć wystawę „Rozbiórka żelaznej kurtyny”, której twórcami są polscy artyści.

Porusza ona temat jednego z ważniejszych wydarzeń współczesnej historii. Galeria Kühlhaus obejmuje 7 pięter, które niegdyś stanowiły lodownię. Wyglądem przypomina ona imponujący, gotycki zamek.

Budynek powstał w 1900 r. i przez lata pozwalał na wytwarzanie lodu, który był następnie wykorzystywany w starych lodówkach. Jednak nowy właściciel postanowił stworzyć w nieruchomości prawdziwe centrum kulturalne, w którym znajduje się galeria, a także miejsce na występy muzyczne, teatralne, taneczne czy też na seanse filmowe.

To tutaj można także obejrzeć wystawę „Rozbiórka żelaznej kurtyny”, którą tworzy łącznie ponad 40 artystów zajmujących się malarstwem, fotografią i innymi dziedzinami sztuki. Wystawa będzie zlokalizowana na 3 piętrach galerii. Tematyka wystawy będzie ściśle związana z przełomem, który nastąpił w 1989 r.

Funkcjonujący w tym czasie artyści stworzyli prawdziwą polską awangardę. Przemiany polityczne były natchnieniem dla twórców parających się odmiennymi dziedzinami sztuki, co zaowocowało niezwykle szerokim spektrum powstających dzieł.

Wśród artystów, których prace będzie można podziwiać w berlińskiej galerii znajdziemy osoby takie, jak Henryk Waniek, Lech Majewski, Jacek Rykała czy Ewa Zawadzka.