Wystawa „Polityczni dizajnerzy” już otwarta!

Jak powstał symbol „Solidarności”, co się z nim działo przez lata i dlaczego dziś mocno się zdewaluował i budzi coraz mniej pozytywnych emocji? Wystawa „Polityczni dizajnerzy” zaprasza!

Mało jest tak rozpoznawalnych symboli politycznego dizajnu jak logotyp polskiej „Solidarności”. To on lata temu zmieniał polski ustrój polityczny, obalał komunizm i był rozpoznawalny na całym świecie, jako znak wolności, marzenia o zmianach i reformach, które potrafiły zmieniać wszystko.

To właśnie wokół tego logotypu i badawczego projektu „Re-Designing the East” toczy się wystawa „Polityczni dizajnerzy”, którą od 22 października do 30 stycznia 2011 można podziwiać Instytucie Sztuki Wyspa, w Gdańsku. Sam projekt „Re-Designing the East” to badanie, które ma pokazać udział grafików, artystów, dizajnerów i malarzy w zmianach i kształtowaniu się nowych systemów politycznych od początku lat 90. Solidarność miała tu ogromne znaczenie, dlatego wystawa znaku „Solidarności” potrwa tak długo.

Autorem logotypu, który dziś budzi wiele emocji jest Jerzy Janiszewski, który tworząc go pewnie nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ten symbol zmieni świat i jak z upływem czasu zmieni się w coś wielkiego, mocnego i ponadczasowego i dla wielu obywateli stanie się znakiem budzącym kontrowersje, żal, nerwy, a nawet wstyd. Tak czy inaczej jest to logotyp, który zmieniał polską rzeczywistość i to właśnie jemu poświęcona jest wystawa, nagrania video, które warto zobaczyć i dyskusja na temat tego, czym jest demokracja, jak się zmieniała na przestrzeni lat i dlaczego prace grafików, malarzy i artystów potrafią być przełomowe dla tysięcy obywateli.