Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

65 mln dolarów za „Wiosnę” Maneta

wiosna Manett

„Wiosna” pędzla Edouarda Maneta został sprzedany w Nowym Jorku za, bagatela, przeszło 65 milionów dolarów!

W największych domach aukcyjnych trwa już sezon jesienny obfitujący w licytacje wielkich dzieł. Podczas jednej z nich, organizowanej w nowojorskim Christie’s, sprzedano w ubiegłym tygodniu słynny obraz „Wiosna” jednego z największych impresjonistów w historii – Edouarda Maneta. Chociaż przed aukcją wartość rynkową dzieła szacowano na 35 milionów dolarów, to jednak ostateczna cena była zaskakująco wysoka. Zwycięzca licytacji postanowił wyłożyć prawie dwukrotnie więcej i kupił „Wiosnę” za tę horrendalną sumę! To rekord, jeśli chodzi o prace Maneta. Dotychczas najdroższym obrazem artysty był jego autoportret, który przed 4 laty sprzedano za 33,2 miliona dolarów. Podczas zeszłotygodniowej licytacji w Christie’s sprzedano również inne dzieła, a dom aukcyjny zarobił łącznie 165 milionów dolarów.

„Wiosna” przedstawia portret aktorki Jeanne Demarsy. Po raz pierwszy wystawiono go w 1883r. w Paryżu. Eksperci interpretują dzieło, jako pewien symbol zmian zachodzących w kobietach żyjących za czasów Maneta. Demarsy ma na nim promować ideę kobiety niezależnej, ale wciąż kobiecej i pięknej. Chociaż przyciąga ona wzrok, to jednak nie odwzajemnia go, ponieważ ujęty został wyłącznie profil jej twarzy. Tytuł obrazu nawiązuje natomiast do tła, które stanowi roślinność świetnie kontrastująca z bielą sukni postaci.

Sezon aukcyjny otworzył dom Sotheby’s, który wystawił prawdziwe perełki. Jednym z najważniejszych obrazów, jakie sprzedał, była „Martwa natura z wazonem z makami” Vincenta van Gogha. Dzieło zostało stworzone zaledwie kilka tygodni przed śmiercią malarza. Zwycięzca aukcji zapłacił za niego 60 milionów dolarów, choć wyceniano go na 30-50 milionów. Nie robi to jednak wrażenia, ponieważ najdroższy obraz van Gogha sprzedany na aukcji kosztował 82,5.

Sotheby’s sprzedało w tym sezonie także dzieło jednego z najsłynniejszych XX-wiecznych rzeźbiarzy. Wykonany z brązu i drewna „Rydwan” Alberto Giacomettiego został wylicytowany za 101 milionów dolarów. Pobito też rekord za pracę Amedeo Modiglianiego. Jego „Głowa” znalazła nabywcę, który gotowy był zapłacić za nią 70,7 miliona dolarów. Do tej pory najdroższy obraz tego malarza sprzedano za 69 milionów dolarów. Na swojej pierwszej jesiennej aukcji Sotheby’s zarobiło ogółem 422,1 miliona dolarów, co jest rekordową sumą dla tego domu aukcyjnego.