Opłaty za wypłatę z bankomatu – nawet 20 zł

bankomat

xjyxjy (flickr)

Polacy niestety wciąż zapominają o tym, że banki to nie instytucje charytatywne i ich zadaniem, tak samo jak wielu innych firm w różnych branżach, jest zarabianie pieniędzy. Dlatego podpisując z jakimś bankiem umowę np. związaną z założeniem konta, musimy pamiętać, że nie ma nic za darmo. Jeśli określona usługa jest reklamowana jako taka, to należy mieć na uwadze, że zapłacimy dwa razy więcej za coś innego.

Podczas wakacji szczególnie łatwo można dać się naciągnąć na ogromne opłaty za korzystanie z bankomatów. Kiedy wypoczywamy w obcym mieście, przeważnie mamy mocno ograniczony dostęp do tych urządzeń, a to powoduje, że wypłacamy pieniądze w pierwszym napotkanym bankomacie. I tu możemy się mocno zdziwić. W większości banków jest tak, że za wypłaty w rodzimym bankomacie nie płacimy żadnej prowizji, ale za wypłaty z innych już tak. Wysokości tych opłat są bardzo różne. Niekiedy jest to procent naliczany od konkretnej kwoty. Przykładowo, posiadacz Eurokonta Net w Banku Pekao za skorzystanie z bankomatu nie należącego do Pekao lub Euronetu muszą zapłacić 4 procent od wybieranej kwoty, jednak nie może być ona niższa niż 6 zł. Dlatego też łatwo policzyć, że przy wypłacie np. 500 złotych, oddamy aż 20 zł prowizji dodatkowo. Oczywiście nie każdy musi tyle zapłacić.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by wypłacać w bankomatach tych banków, w których mamy konto. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto wiedzieć, że niektóre banki dają możliwość bezprowizyjnych wypłat również klientom konkurencyjnych instytucji. Z kolei klienci ING Banku Śląskiego oraz kilku innych instytucji mogą wypłacać pieniądze z dowolnych bankomatów w Polsce bezpłatnie. Jeszcze inne banki, takie jak Alior Bank albo Deutsche Bank zapewniają, że ich klienci mogą wypłacać pieniądze bez płacenia prowizji na całym świecie. Część banków do zagadnienia podeszła z jeszcze innej strony – pozwalając na bezpłatne korzystanie z bankomatów, ale z pewnymi ograniczeniami, np. za darmo tylko pierwsze trzy wypłaty w miesiącu. Warto wspomnieć, że klienci mBanku, Inteligo, Credit Agricole i PKO BP oraz Multibanku mogą bezpłatnie wypłacać pieniądze w bankomatach należących do BZ WBK. Takie udogodnienia pojawiają się również w przypadku innych instytucji, dlatego zanim wyjedziemy na wakacje, dobrze jest sprawdzić, gdzie zapłacimy mniej lub wybierzemy pieniądze za darmo.