Jak stres w biznesie działa na przedsiębiorców?

Mało jest rzeczy, które cechowałyby się takim dualizmem funkcjonalnym, jak stres. W niewielkim natężeniu może motywować nas do działania, ale jego nadmiar może wykańczać psychicznie nas i bliskich.

Stres zawodowy to wielokrotnie pozytywny czynnik, który pozwala podnosić wyniki pracy, stymuluje do działania, motywuje do osiągania sukcesów. Jednak przewlekły stan podenerwowania może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Powoduje zagubienie, frustrację, skrajne zmęczenie, a niejednokrotnie doprowadza nawet do depresji lub nerwicy.

Wbrew pozorom, nawet będąc samozatrudnionym i prowadząc własną firmę odczuwa się stres związany z pracą. Co więcej, bywa on silniejszy niż w innych przypadkach. Będąc głową przedsiębiorstwa mamy do zrealizowania znacznie więcej zadań. Odczuwamy ogromną presję, martwimy się o pozycję firmy. Najczęściej stres przedsiębiorców jest związany z kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, ze zbyt dużą konkurencją i masą spraw papierkowych, które musi załatwić.

Niestety, polskie urzędy nie pomagają w zarządzaniu firmą i wielokrotnie dodatkowo utrudniają wykonywanie obowiązków, wymagając skomplikowanej dokumentacji dostarczanej do konkretnych jednostek takich, jak choćby Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy. Przedsiębiorca musi czuwać nad ważnymi terminami, co stanowi dla niego ogromne obciążenie psychiczne. Jego stres często jest przenoszony z pracy do życia prywatnego. Skutkuje to niesnaskami na gruncie rodzinnym i może doprowadzać do wielu komplikacji, stając się kłopotem całej rodziny.