Jak wybielić zęby

Białe zęby są symbolem zdrowia i energii. To dosyć mylne przekonanie, że świadczą one o stanie organizmu. Jednak nie zmienia to faktu, iż wybielanie zębów staje się coraz popularniejsze.

Przekonanie, że śnieżnobiały uśmiech jest przejawem witalności powstało za sprawą mediów. W szołbiznesie normą, a nawet wymogiem stało się uzębienie idealne – nieskazitelnie białe i równe, pozbawione mankamentów, tak jakby było tworem sztucznym, a nie naturalnym. I w rzeczy samej zazwyczaj tak jest: uśmiech aktorów czy gwiazd sceny jest tworzony przez dentystów. Często jest to efekt bardzo kosztownych zabiegów, jednak dzisiaj nawet przeciętny Kowalski, marzący o wyglądzie celebryty, może sobie pozwolić na taki luksus.

 

Jak powstają przebarwienia zębów

Zanim jednak zdecydujesz się na wybielanie zębów, uświadom sobie, że jest to tylko zabieg kosmetyczny. Zdrowe zęby wcale nie muszą być białe. Ich kolor zależy od koloru zębiny, który jest coraz bardziej widoczny wraz z wiekiem. Ma tu znaczenie zarówno grubość szkliwa, które wraz z czasem ściera się i pęka, jak i powstawanie przebarwień spowodowanych nawykami żywieniowymi (rodzaj spożywanych pokarmów, palenie tytoniu, picie kawy i herbaty).

Szkliwo jest najtrwardszą tkanką zęba, a jednocześnie jego zewnętrzną warstwą. Jego celem jest chronienie zębiny przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem wytwarzanych przez bakterie kwasów. Początkowo ta warstwa ochronna jest grubsza, wystarczająco na to, aby spełniać swoją funkcję, a jednocześnie, dzięki tylko częściowej przezroczystości, dawać zębom połysk i biały kolor. Z czasem szkliwo zużywa się, powstają w nim szczeliny, gdzie może gromadzić się barwiący osad, także coraz cieńsza staje się warstwa tego naturalnego „laminatu”. Dlatego z wiekiem zaczynamy dostrzegać mankamenty w wyglądzie uzębienia, skłaniające do zdecydowania się na wybielanie zębów.

Wybielanie zębów odbywa się na kilka sposobów. Różnią się one od siebie kompletnie. Są to odmienne technologie. Część z nich możemy zastosować samodzielnie, w domu, inne wymagają wizyty w gabinecie i pomocy dentysty. Co zrozumiałe – ich koszt jest także bardzo zróżnicowany. Do kilkudziesięciu złotych za wybielanie paskami, po kilka tysięcy złotych za nałożenie sobie licówek.

Metody wybielania zębów:

Paski wybielające to najtańszy sposób wybielania zębów, a jednocześnie bardzo wygodny, ponieważ wszystko wykonujemy samodzielnie w domu. Przez okres około tygodnia dwa razy dziennie musimy na pół godziny nakleić sobie na zęby paski z wybielającą substancją. Są to te same środki, których używają dentyści. Ich skuteczność, tak jak i w przypadku innych metod, zależy od wielu czynników – jedni będą efektami zachyceni, inni rozczarowani. Jednak ze względu na niewygórowaną cenę, warto spróbować.

Wybielanie zębów żelem wymaga wizyty u dentysty, który sporządza nam nakładkę na zęby, robioną „na miarę”. Dzięki temu jest ona idealnie dopasowana i działa lepiej, niż paski wybielające. Zakładamy ją np. na noc, wypęłniając ją wybielającym żelem. Okres stosowania zależy od uporczywości przebarwień i należy liczyć się z tym, że nie wszystkie mogą być podatne na działanie żelu. W trakcie i przez pewien czas po może wystąpić nadwrażliwość zębów oraz podrażnienie dziąseł.

Wybielanie zębów laserem (np. lampami Beyond) polega na nałożeniu na zęby wybielającego żelu, który następnie jest aktywizowany wiązką lasera. Zalety metody to duża skuteczność oraz bardzo szybkie działanie – efekt jest natychmiastowy, czyli po trwającym maksymalnie godzinę zabiegu możemy się cieszyć olśniewającym uśmiechem. Problemem może być jednak cena, która oscyluje w okolicach tysiąca złotych.

Licówki na zęby zakłada się, aby uzyskać kompletną poprawę wyglądu. Nie tylko gwarantują nieskazitelną biel, ale też korygują kształt. Metoda polega na spiłowaniu warstwy zęba i nałożeniu na niego porcelanowego implantu. Efekt jest olśniewający i jest to dokładnie to, co widujemy w telewizji. Odstrasza koszt, liczony w setkach złotych za jeden ząb oraz fakt, że decydując się na licówki, skazujemy się na nie bezpowrotnie – zeszlifowany ząb nie może już nam służyć nie będąc osłoniony licówkami.

Jeżeli zdecydujemy się na wybielanie, po zabiegu warto jeszcze pamiętać, że trwałość efektu zależy od naszej diety i nawyków. Uporczywe odbarwienia powoduje palenie tytoniu, picie herbaty oraz kawy. Jednak nie tylko. Kolor zębów zmienia także żywność o intensywnych barwach. W utrzymywaniu bieli może nam pomóc stosowanie past wybielających. Lecz mają one istotną wadę – nie należy ich stosować bez przerwy, ponieważ cechują się zwiększonymi właściwościami ścieralnymi i mogą osłabiać, a nawet uszkadzać szkliwo.