BASF w Środzie Śląskiej: produkcja ruszy w 2014

BASF

Już od 2014r. w Środzie Śląskiej funkcjonować ma zakład specjalizujący się w wytwarzaniu katalizatorów samochodowych BASF. 14 marca 2013r. oficjalnie wbudowano już kamień węgielny na znak rozpoczęcia prac budowlanych. Fabryka ta będzie jedną z największych inwestycji na tym terenie, a jej całkowity koszt ma wynieść ok. 150 milionów euro. Firma BASF uznawana jest za jeden z największych zakładów chemicznych na świecie.

Dzięki informacjom przekazywanym przez biuro prasowe firmy wiadomo, że cała inwestycja ma zostać podzielona na dwie części. Pierwszym etapem ma być wybudowanie wielkich zakładów produkcyjnych zajmujących się wytwarzaniem katalizatorów samochodowych. Wedle założenia, mają to być największe zakłady BASF na Starym Kontynencie. Ich całkowita powierzchnia będzie sięgała aż 40 tysięcy metrów kwadratów. W samej Środzie Śląskiej ruszyć ma produkcja innowacyjnych systemów zapewniających redukowanie spalin wytwarzanych przez samochody. Będą to nie tylko katalizatory, ale również specjalistyczne filtry.

Oprócz katalizatorów i filtrów, fabryka ma też zajmować się produkowaniem katalizatorów rozpadu ozonu. Będą one wytwarzane pod szyldem marki Premair. Poza tym, że w zakładzie w Środzie Śląskiej wytwarzane będą części samochodowe, to dodatkowo, planowane jest także otwarcie laboratorium badawczego. Przy okazji nowych inwestycji, BASF chce także rozbudować oraz unowocześnić dotychczasowe punkty znajdujące się w Niemczech, w mieście Nienburg.

Jeżeli chodzi o przedsięwzięcia planowane na terenie naszego kraju, to mają one pozwolić na stworzenie przeszło 400 miejsc pracy. Co prawda, produkcja w Środzie Śląskiej ma rozpocząć się w pierwszych miesiącach przyszłego roku, jednak inwestycja zakończy się ostatecznie w roku 2016, gdy uruchomionych zostanie łącznie 10 linii produkcyjnych. Na chwilę obecną BASF zatrudnia w naszym kraju tylko ok. 280 pracowników, więc po otwarciu nowego zakładu, ich liczba znacznie się zwiększy.

BASF, które w naszym kraju działa od 1992r., na terenie Polski trudniło się dotychczas głównie rozprowadzaniem chemikaliów, w tym środków ochrony roślin, lakierów, chemikaliów budowlanych, ale także tworzyw sztucznych różnego typu. Na razie na obszarze naszego państwa funkcjonują trzy inne zakłady tej marki – dwa spośród nich są zlokalizowane w Śremie, a trzeci w Myślenicach.