Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Co Ci dziś grozi za kradzież zdjęć i tekstów z innych stron www?

Wbrew pozorom, materiały znajdowane w internecie nie są niczyje. Każdy z nich należy do konkretnej osoby i stanowi własność intelektualną. Jakie kary grożą za ich kopiowanie i używanie?

Choć nie każdy z nas o tym wie, nie mamy prawa kopiować większości materiałów znajdowanych w sieci. Obrazki i treści pojawiające się na innych stronach należą wyłącznie do osoby, która je stworzyła i osoby trzecie nie mogą ich bezprawie używać. Oznacza to, że zabronione jest ich kopiowanie, przeklejanie na inne strony, uznawanie ich za własne, rozpowszechnianie, modyfikowanie czy też wykorzystywanie do pracy zarobkowej. Nie chodzi tu tylko o etykę, ale również o prawo, które przewidziało za te czyny określone sankcje.

Tak zwane przywłaszczenie sobie materiałów będących własnością intelektualną innej osoby grozi grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia na okres do 3 lat. W zależności od konkretnego przestępstwa, kara ta może być mniejsza lub poważna.

Szczególne konsekwencje odnoszą się do sytuacji, w której sięgamy po czyjąś własność w celach zarobkowych. Wtedy przewidywana kara może dojść nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Takie sankcje grożą nam wtedy, gdy sprzedajemy ukradzioną własność, dokonując tak zwanego piractwa. Jeżeli dodatkowo utrudniamy kontrolę własności, grozi nam za to grzywna. Natomiast ukrywanie takich materiałów wiąże się już z karą pozbawienia wolności.