Czarna chmura nad Włochami? Złe prognozy finansowe

Po Grecji – teraz nad Włochami wisi widmo poważnego kryzysu gospodarczego. Zazwyczaj problemy w tej sferze łączą się z kłopotami politycznymi i ogólnym niepokojem społecznym. Co będzie z Italią?

Oceny Włoch podjęła się firma ratingowa Standard & Poor’s. Według jej obserwacji, wiarygodność kredytowa Italii została znacznie osłabiona. A oceny A+ Włochy przeszły na A. Dalszą perspektywę oceniono jako negatywną. Szanse na ożywienie gospodarki w tym kraju są niewielkie, co powoduje, że widmo kryzysu jest coraz wyraźniejsze.

Specjaliści prognozują, że koalicja sprawująca rządy w Italii nie poradzi sobie z pogarszającą się sytuacją, przez co problemy będą się pogłębiały. S&P opiera swoją decyzję na dotychczasowej ocenie działania rządu, a także ostatnich ustawach. Uważa się, że nie wystarczą one do przezwyciężenia trudności, z jakimi boryka się Italia.

Dla Włoch decyzja o obniżeniu wiarygodności jest bardzo niekorzystna. W efekcie, mogą spodziewać się, np. wyższych odsetek od kolejnych kredytów. Jest to związane z faktem, że wierzyciele będą musieli zaakceptować większe ryzyko niewypłacalności kraju. Inna agencja ratingowa – Moody’s również ostrzegła, że zamierza obniżyć wiarygodność Włoch, jednak konkretna decyzja zostanie podjęta w październiku.

Obserwując sytuację Grecji, Włochy powinny już teraz zacząć podejmować radykalne działania. Są drugim, po Grecji krajem o tak dużych długach. Ich przyszłość jest więc niepewna i budzi poważne obawy.