Czekasz na przelew? Już nie będziesz musiał Paź19

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Czekasz na przelew? Już nie będziesz musiał

Czekasz na przelew? Już nie będziesz musiał

snail’s trail (flickr)

Od środy, 24 października 2012, nie będziesz musiał czekać na przelew dłużej niż kilka godzin. Banki będą musiały dostosować się do zapisów unijnej dyrektywy, która zabrania im przetrzymywania pieniędzy klientów i obracania nimi. Zlecone środki dotrą więc do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Oczywiście pod warunkiem, że dyspozycja przelewu zostanie przyjęta przed tzw. trzecią sesją Elixir, a ta w różnych bankach ustalona jest na inną porę. W ten sposób zleceniodawca będzie miał pewność, że przelew nie zostanie opóźniony, ponieważ bank będzie miał obowiązek szybkiego przekazania go do adresata.

Obowiązek ten na banki nakładać będzie ustawa o usługach płatniczych, której wprowadzenie wymusza dyrektywa Payment Services Directive – dotycząca wszystkich krajów Wspólnoty. Jej założeniem jest sprawny przepływ środków finansowych. Obecnie banki nie muszą księgować przelewów, jeśli te przyjdą po drugiej sesji Elixir. Mogą zrobić to więc dopiero następnego dnia a w międzyczasie dowolnie dysponować środkami konsumentów. Na nowych zasadach pieniądze, odpowiednio wcześnie przekazane, nie będą mogły być deponowane, a będą musiały zasilać konta odbiorców.

Dla konsumentów, w przeciwieństwie do banków, to wyjątkowo dobra wiadomość. Po pierwsze będą mogli bez obaw załatwić naglące zobowiązania finansowe. Po drugie takie rozwiązanie ułatwi funkcjonowanie szczególnie przedsiębiorcom, najbardziej tym współpracującym z zagranicznymi kontrahentami.