Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Czynsze za powierzchnie biurowe rosną – zainteresowanie spada

Czynsze za powierzchnie biurowe rosną, podaż spada – tendencja ta jest widoczna w całej Europie. Nie ominęła również Warszawy. Jak dalej będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości biurowych?

Firma Jones Lang LaSalle opublikowała raport dotyczący nieruchomości biurowych w Europie. Zgodnie z nim, podaż dotycząca tego typu obiektów spada. W efekcie, wzrastają ceny czynszu. Co więcej, analitycy przewidują dalszy spadek liczby nieruchomości biurowych udostępnianych do użytku.

Najprawdopodobniej, w 2011 r. wykorzystanych zostanie jedynie 3,9 mln m kw. Daje to najniższy wynik od przeszło 10 lat. Ze względu na tak niską podaż, opłaty czynszowe będą wciąż wzrastały. Zarówno ilość nieruchomości oddawanych do użytku, jak i ceny ich najmu różnią się w zależności od konkretnego rejonu Europy.

Dane dotyczące ilości nowoczesnych obiektów biurowych są ściśle połączone ze stanem gospodarki w konkretnych krajach. Np. w Grecji, Hiszpanii czy Irlandii przeważająca część umów zawieranych przy udostępnianiu budynków biurowych opiera się na racjonalizacji kosztów i działaniach konsolidacyjnych. Natomiast w Skandynawii czy Niemczech coraz ważniejsze stają się umowy ekspansji.

Jeśli chodzi o popyt na biura, to jest on szczególnie zauważalny głównie na wschodzie. Prym w tej kwestii wiedzie Moskwa, Warszawa i Praga. Spory popyt i niewielka podaż wpływają na wzrost cen najmu. Widać to nie tylko w Warszawie, ale też we Wrocławiu czy Łodzi.