Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Dobry i zły szef – jak reagować na zachowania pracodawców?

Wybierając firmę, w której chcemy pracować, zwykle nie mamy pojęcia, kto będzie naszym szefem. Kiedy mamy już okazję go poznać, na zrezygnowanie z pracy jest zwykle za późno. Jak żyć z trudnym szefem?

Wszystko zależy od tego, z kim masz do czynienia i jakie masz doświadczenie w pracy z różnymi ludźmi. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do konfrontacji, prawdopodobnie poradzisz sobie z każdym szefem.

Jeden z najtrudniejszych przypadków to szef milczek. Jego kontakty z pracownikami ograniczają się do niezbędnego minimum. Zamiast wydawać jasne polecenia, rzuca krótkie hasła, licząc na to, że pracownicy domyślą się reszty. Jak sobie z nim poradzić? Takiego szefa trzeba zmusić do mówienia. Zadawaj pytania, bądź dociekliwy, a uzyskasz wszystkie informacje, których potrzebujesz.

Nienajlepiej pracuje się też z szefem cholerykiem, który ma tendencje do wybuchów agresji. Musisz świadomie kształtować Wasze relacje już od samego początku. Zachowuj się asertywnie, zamiast pokornie spuszczać głowę i wysłuchiwać obelg. W innym przypadku praca stanie się dla Ciebie koszmarem.

Podobna metoda sprawdza się w przypadku szefa, który zarzuca nadmiarem obowiązków. Jeśli szef notorycznie wydzwania do Ciebie poza godzinami pracy lub zmusza Cię do zostawania po godzinach, powiedz mu, że to Ci nie odpowiada. Pamiętaj, że ludzie traktują nas tak, jak pozwalamy im się traktować.