Dziewictwo – duma czy wstyd?

W dzisiejszych czasach wiek inicjacji seksualnej znacznie się obniżył. Zmieniły się też poglądy na samo dziewictwo. Czy obecnie traktowane jest ono jak powód do dumy, czy też raczej do wstydu?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że współczesnym nastolatkom brakuje podstawowej wiedzy o seksie. Nie wiedzą, jak mogą się zabezpieczać, jak zbudowane są ich ciała i paradoksalnie nawet, co tak naprawdę uznaje się za utratę dziewictwa. Szkolne lekcje przystosowania do życia w rodzinie niewiele zmieniają w tej kwestii. Rodzice również nie są pomocni.

Młodzi ludzie najczęściej szukają więc pomocy w internecie, co niestety nie ma zbyt dobrych skutków. Jednocześnie młodzież bardzo często poddawania jest presji ze strony rówieśników.

Nastolatki często wychodzą z założenia, że dziewictwo to powód do wstydu i ujma. Nie mogą przecież pochwalić się swoim „pierwszym razem” wśród koleżanek i kolegów. Co ciekawe, koledzy, którzy wpędzają ich w kompleksy, sami również nie mają jeszcze za sobą inicjacji, jednak bardzo dobrze potrafią to ukryć. W efekcie wiek inicjacji seksualnej stale się obniża.

Niepokojące jest to, że młodzi ludzie często decydują się na współżycie po to, by po prostu mieć to już za sobą. Rośnie też akceptowalność społeczna dla coraz wcześniejszej utraty dziewictwa, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.