Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Edukacja ekologiczna najmłodszych

Szerzące się na świecie tendencje ekologiczne nie ominęły i Polski. Dostrzegając potrzebę dbania o środowisko zaczynamy postępować zgodnie z naturą. Dzieci również uczymy szacunku do przyrody!

Pomimo zajęć szkolnych, na których poruszana jest tematyka ekologiczna takich, jak przyroda w młodszych klasach i biologia oraz geografia w późniejszych rocznikach, wciąż wiemy zbyt mało, żeby prawidłowo zaopiekować się naturą. Jak pokazują doświadczenia, większość z nas nie rozróżnia konkretnych gatunków zwierząt, bardzo często je uogólniając. Nie wiemy, które z nich są chronione. Podobnie jest w przypadku roślin. Nic dziwnego, że poszczególne jednostki, nie tylko samorządowe, starają się zaszczepić w dzieciach miłość do środowiska. Niejednokrotnie okazuje się, że same lekcje nie wystarczają, dlatego edukacją ekologiczną najmłodszych powinni zajmować się też sami rodzice oraz organizacje pozarządowe.

Niektóre koła myśliwskie organizują specjalistyczne lekcje dla dzieci. Przy współudziale najmłodszych poprawiają stan lokalnej fauny. Widać to na przykładzie Opolszczyzny. Działające tu kółko postanowiło poprosić dzieci o pomoc przy uwalnianiu kuropatw. W ten sposób odradza się ich populacja, która drastycznie zmniejszyła się po powodzi w 1997 roku.

Poza tym, funkcjonują też organizacje urządzające warsztaty ekologiczne dla najmłodszych. Odbywają się one w siedzibach stowarzyszeń proekologicznych, w domach kultury a czasem w świetlicach szkolnych. Dla maluchów najefektywniejsze są zajęcia praktyczne. Teorię warto ograniczyć do minimum, przekazując ją w ciekawy, nie monotonny sposób. W ten sposób, dzieci naprawdę zainteresują się kwestiami ekologicznymi.