Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Florentijn Hofman wciąż zaskakuje

Florentijn Hofman to artysta, który znalazł sposób na ożywienie przestrzeni wielkich miast. W centrach aglomeracji ustawia ogromne rzeźby, które nieodmienne wzbudzają uśmiech na twarzach przechodniów.

Na wodach zatoki w Osace Hofman umieścił na przykład wielką, żółtą kaczkę kąpielową. Rzeźba swobodnie dryfowała na falach, budząc zainteresowanie wszystkich przechodniów.

W centrum Amsterdamu stanął ogromny niedźwiedź wykonany z betonu. Dzięki trzymanej pod pachą poduszce rzeźba prezentuje się jeszcze bardziej surrealistycznie. Miś wygląda, jakby dopiero co obudził się z zimowego snu i szukał miejsca na kolejną drzemkę.

Na centralnym placu miejskim w Örebro w Szwecji leży monstrualny, żółty królik. Rzeźba opiera się o pomnik szwedzkiego bohatera narodowego Engelbrekta Engelbrektssona, niemal go przyćmiewając.

W Holandii można podziwiać kolejną rzeźbę królika autorstwa Hofmana. W tym przypadku pełni ona jednak nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i użytkową. Wewnątrz statui umieszczono schody. Wspinając się po nich, a następnie wyglądając przez oko królika można podziwiać panoramę całego miasta.

Rzeźby Hofmana to bardzo ciekawa alternatywa dla kolejnych szarych pomników i rzeźb ustawianych w polskich miastach. Miejmy nadzieję, że pewnego dnia jego sztuka dotrze także i do Polski.